#AsystentManciniego #39 – All or nothing

AsystentManciniego lip 10, 2021

To niesamowity turniej. Jeden z najlepszych od wielu lat. Za nami miesiąc sporych emocji. Przed nami ostatni, najważniejszy mecz. Finał, a w nim wszystko albo nic...

Włosi nie wyglądali dobrze w spotkaniu z Hiszpanią. To ona miała zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki oraz w sytuacjach bramkowych, jednak ostatecznie „Squadra Azzurra” weszła do finału. Emocje zaczęły się już w 3. minucie, kiedy podanie od Emersona Palmieriego, występującego za kontuzjowanego Leonardo Spinazzolę, otrzymał Nicolo Barella. Unai Simon zdecydował się na wyjście z bramki, a piłkarz Interu chciał go przelobować, jednak trafił w słupek. Potem sędzia liniowy zasygnalizował spalonego. Kolejne minuty to dominacja Hiszpanów. Pedri świetnie podał między włoską obroną, wyprowadzając na czystą pozycję Mikela Oyarzabala, ale ten, jak się później okazało, był tego dnia tragiczny. Ładną klepką popisali się Emerson i Lorenzo Insigne, z bramki znowu wyszedł Simon, piłkarz Napoli podał futbolówkę do Ciro Immobile, ten skierował ją jeszcze do Barelli, ale było tam za mało miejsca do oddania strzału na pustą już bramkę. „La Furia Roja” wygrała walkę o środek pola, gdzie imponowali Pedri i Sergio Busquets, a sporą rolę odegrał w tym również fałszywy napastnik, Dani Olmo, który był jednym z najlepszych zawodników na murawie. To właśnie z jego strzałem duże problemy miał Gianluigi Donnarumma.

Początek drugiej połowy także należał do drużyny Luisa Enrique. Giovanni Di Lorenzo w ostatniej chwili wybił piłkę spod nóg Ferrana Torresa po podaniu Olmo. Niebezpieczny strzał zza pola karnego oddał Busquets. Jednak to Włosi otworzyli wynik w 60. minucie meczu. Donnarumma pewnie złapał dośrodkowanie Jordiego Alby i szybko wznowił grę do Marco Verrattiego. Futbolówkę na skrzydle otrzymał Lorenzo Insigne, który wypuścił na wolne pole Ciro Immobile. Wślizgiem piłkę wygarnął Aymeric Laporte, ale dopadł do niej Federico Chiesa i oddał perfekcyjny strzał po dalszym słupku. Ta kontra trwała zaledwie piętnaście sekund. Hiszpanie zabrali się do odrabiania strat i mogli wyrównać cztery minuty po stracie bramki, lecz ponownie zawiódł Oyarzabal. Znakomitą akcję we współpracy z Olmo stworzył Alvaro Morata i to piłkarz Juventusu umieścił piłkę w siatce, doprowadzając do remisu.

Podstawowy czas gry zakończył się wynikiem 1:1, który nie zmienił się również w dogrywce, dlatego potrzebna była seria rzutów karnych. Swojej "jedenastki" nie wykorzystał Manuel Locatelli, ale później Włosi już się nie mylili. W reprezentacji Hiszpanii nie trafili Dani Olmo i Alvaro Morata, którego strzał zakończył się interwencją Gianluigiego Donnarummy. Awans Italii z ogromnym spokojem przypieczętował Jorginho.

Tym samym „Squadra Azzurra” zagra w finale Mistrzostw Europy po raz pierwszy od 9 lat, kiedy przegrała z Hiszpanią 0:4. Wcześniej w 2000 roku doznała porażki z Francją 1:2 po złotym golu Davida Trezegueta. Do tej pory trofeum wzniosła tylko raz –  w 1968 roku po pokonaniu Jugosławii (1:1 w pierwszym meczu, 2:0 w dodatkowym meczu).

Czas na drugi tytuł!

Włochy – Hiszpania 1:1 (4:2 w rzutach karnych)

Jorginho – trafił

Skład: Gianluigi Donnarumma – Emerson Palmieri (73' Rafael Toloi), Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci, Giovanni Di Lorenzo – Marco Verratti (73' Matteo Pessina), Jorginho, Nicolo Barella (85' Manuel Locatelli) – Lorenzo Insigne (85' Andrea Belotti), Ciro Immobile (61' Domenico Berardi), Federico Chiesa (107' Federico Bernardeschi)

Nagrody piłkarza meczu:

Federico Chiesa z nagrodą dla najlepszego piłkarza meczu z Hiszpanią. Fot. UEFA Euro 2020

2:0 z Niemcami (gole: Sterling, Kane)
4:0 z Ukrainą (gole: Kane x2, Maguire, Henderson)
2:1 z Danią (gole: Kjaer – samobójczy, Kane)

Bilans meczów Włochy – Anglią:

27 meczów
11 wygranych Włochów
8 remisów
8 wygranych Anglików

Ostatni mecz obu drużyn został rozegrany w 2018 roku i zakończył się remisem 1:1 po golach Jamiego Vardy'edo oraz Lorenzo Insigne.

Kilka statystyk po meczu z Hiszpanią:

• Włosi strzelili 12 goli w jednym turnieju po raz pierwszy od Mistrzostw Świata 2006, kiedy zdobyli tytuł.
  • Jorginho zanotował aż osiem przechwytów, co jest najlepszym wynikiem w jednym spotkaniu w ciągu ostatnich dwóch Euro.
  • Italia jest drugą reprezentacją w historii, która może pochwalić się udziałem w dziesięciu finałach Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Więcej od niej mają tylko Niemcy – 14.
  • Włosi są drugą drużyną w historii Euro, po Francji z 2000 roku, która ma pięciu piłkarzy z co najmniej dwoma golami na koncie – Chiesa, Insigne, Immobile, Locatelli, Pessina).
  • Leonardo Bonucci rozegrał swój 17. mecz w historii Euro i wyrównał reprezentacyjny rekord Gianluigiego Buffona.