Dzisiaj mamy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pora więc, aby na portalu poświęcić przysłowiowe pięć minut płci pięknej. Trochę informacji, historii i tak zwanej "bieżączki". Kobiety w Calcio bywały nawet dyrektorami czy prezydentami klubów. Czas poświęcić im dziś odrobinę uwagi, dzisiejszy dzień to czas na to idealny. Zapraszam do lektury.
Francesca Menarini
Córka bolońskiego inspektora budowlanego, w latach 2008-2010 była prezydentem klubu Bologna. Panowała niecałe dwa lata. Podczas jej rządów, klub awansował do Serie A. Miała ona później częste problemy, także te prawne. Jedne z nich spowodowane częstymi kontaktami z nieuprawnionym podmiotem, Luciano Moggim, Inne to nieprawidłowości w rejestracji młodych zawodników. Po dwóch latach, dawaniu wysokich umów piłkarzom u schyłku kariery, rodzina Menarinich była zmuszona sprzedać klub. Bologna była wtedy w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
Diletta Leotta
Dziennikarka włoskiej telewizji DAZN, która merytoryką przebija wielu dziennikarzy z branży.
Zaczynała ona jako siedemnastolatka w Antenna Sicilia. W 2009 roku chciała wziąć udział w Miss Italia, ale odpadła przedwcześnie. W międzyczasie była pogodynką w Sky Meteo 24. Studiowała ona prawo w Rzymie, z wyróżnieniem skończyła studia w 2015 roku.
W tym samym roku wróciła do piłki, prowadząc w Sky Sports program o Serie B. W dodatku, od stycznia 2017 współprowadzi audycję w Radio 105. Ze Sky odeszła w lipcu 2018 roku, by trzy miesiące później rozpocząć swój program na antenie DAZN. Od tamtej pory błyskawicznie jej kariera poszła do przodu.
Pochodząca z Sycylii 30-letnia Włoszka jest ceniona za wysoki poziom merytoryczny jej rozmów, wielokrotnie emitowano jej wywiady z gwiazdami piłki w telewizyjnym prime time (ma na koncie rozmowy choćby z Radją Nainggolanem, Kylem Krause czy Cristiano Ronaldo).
O jej życiu prywatnym notorycznie dywagują włoskie brukowce, jest to bardzo popularna osoba we Włoszech.
Barbara Berlusconi
Swego czasu dzieląca obowiązki z Adriano Gallianim, Barbara Berlusconi to córka kontrowersyjnego i legendarnego premiera Włoch i właściciela Milanu, Silvio Berlusconiego.
To ona wpadła na pomysł budowy Casa Milan, reprezentatywnego budynku klubu, w którym mieszczą się klubowe biura. Od września 2003 pracowała ona jako jeden z dyrektorów Fininvestu, firmy ojca. Osiem lat później awansowała do rangi jednego z dyrektorów w klubie.
Podczas pracy w klubie, prowadziła fundację i była uwikłana w romans z Alexandre Pato. W 2010 uzyskała dyplom z filozofii, uzyskując maksymalną liczbę punktów.
Flora Viola
Nazwisko niech Was nie zmyli - Signora Viola nie ma nic wspólnego z klubem z Florencji. Była ona pierwszą w historii Calcio panią prezydent. Pełniła tę rolę tylko 3 miesiące, po śmierci jej męża, ale klub pod koniec tamtego sezonu (1990/91) zdobył Puchar Włoch.
To za kadencji jej męża Roma zdobyła drugie w historii mistrzostwo Włoch, doszła do finału Pucharu Europy. Także wtedy rozpoczęto pierwszą przebudowę Trigorii, którego plac wejściowy nazwano jego imieniem.
Sprzedała Romę Giuseppe Ciarrapico, który dwa lata później trafił za kraty za oszustwa finansowe.
Wanda Nara
Każdy z nas słyszał o Wandzie co nie chciała Niemca. Tutaj mowa jednak o Wandzie, która z Niemcami nie ma nic wspólnego. Kobieta, która poderwała Mauro metodą "na iPhone'a" Argentyńska femme fatale, którą fani Interu dobrze znają. Raz nawet, niektórzy obrzucili jej auto kamieniami. Osobowość telewizyjna i agentka piłkarska. W przeszłości żona Maxiego Lopeza i kochanka Diego Maradony.
Giorgia Rossi
Rzymianka to dziennikarka z prawie 10-letnim doświadczeniem w branży. Od lipca 2021 roku jest członkiem redakcji DAZN. Wcześniej, przez ponad 8 lat pracowała w Sport Mediaset.
Po ukończeniu szkoły średniej Rossi zapisała się na wydział prawa, którego jednak nie ukończyła, bo zdecydowała się na inną drogę zawodową. Wpisana na listę dziennikarzy Lazio, w wieku 20 lat rozpoczęła pracę w Roma Channel. Następnie przeniosła się do Sky Sport, potem Rai Sport, by w 2013 roku trafić do Mediaset.
Regularnie bierze udział w transmisjach na żywo, zwłaszcza jeśli chodzi o studio z poziomu murawy. W 2021 była współprowadzącą podczas losowania terminarza Serie A.
W czasach gry w Romie, z prezenterką łączono Miralema Pjanicia, ale okazało się to wymysłem włoskiej prasy.
Francesca Costa
W ostatnich dniach, dokuczano jej dzieciom przez sportowe emocje związane z jej synem, piłkarzem Romy, Nicolo Zaniolo.
Jego matka jest prawdopodobnie najbardziej znaną matką w Calcio. Siostry piłkarza były szkalowane z uwagi na swojego brata, który akurat w ich rodzinnej La Spezii wywalczył karnego pod koniec długiego doliczonego czasu przeciwko drużynie z ich rodzinnego miasta.
Swego czasu głośno było w Italii o tym, że Nicolo poprosił matkę, aby zaprzestała publikować zdjęć na Instagramie. Dlaczego? Piłkarz Romy z racji swoich boiskowych poczynań zyskiwał coraz większą uwagę mediów.
Rosella Petrillo
Petrillo to rzeczniczka prasowa Fiorentiny. Od 2017 roku studiuje nauki humanistyczne do komunikacji na Uniwersytecie Florenckim. Pracowała w lokalnej telewizji RTV38, a także w Radio Blu i Tutto Calcio Femminile
W klubie z Artemio Franchi pracuje od stycznia 2021 roku; prywatnie jest młodą mamą. Możecie ją kojarzyć z jednej z konferencji prasowych z udziałem Arthura Cabrala, która stała się viralem nie tylko we włoskich mediach.
Rosella Sensi
Nazwisko Sensi kojarzy się wielu z wirtuozem wypożyczonym obecnie do Sampdorii, ale jest też znana w Calcio kobieta o tym nazwisku. Rosella Sensi, bo o niej mowa, przez 3 lata stała na czele AS Romy i jest drugą osobą o tym imieniu w tym zestawieniu. W 2011 sprzedała klub Thomasowi DiBenedetto - był to pierwszy z trzech od tamtej pory amerykańskich inwestorów w Rzymie, zanim pojawił się James Pallotta oraz Dan Friedkin.
Jej ojciec, Franco, który swego czasu chciał sprzedać Francesco Tottiego, rządził w klubie do swojej śmierci - 17 sierpnia 2008.
O jej osobie opowiedział mi co nieco kibic Romy, znany polskim fanom Calcio z Twittera - Wilku ASR.
"Rosella Sensi zawsze była blisko Romy. W sierpniu 2008 roku, po śmierci ojca - nieodżałowanego "prezydenta trzeciego scudetto" - stanęła ona przed nie lada wyzwaniem.
Rodzinna firma Italpetroli przez nietrafione inwestycje była potężnie zadłużona, co przekładało się również na sytuację finansową rzymskiego klubu. Rosella podjęła jednak rękawicę i z pełnym zaangażowaniem objęła rządy w Romie. Niestety, pierwszy sezon przyniósł zaledwie 6 miejsce, co po trzech wicemistrzostwach z rzędu było sporym rozczarowaniem.
Rosella postanowiła zatrudnić Claudio Ranieriego - również Romanistę z krwi i kości. Fenomenalny sezon 2009/10 rozbudził na nowo apetyty kibiców Giallorossich, jednak jak się później okazało, tamta 2-punktowa strata do Interu była ostatnim momentem gdy Scudetto było na wyciągnięcie ręki.
Paradoksalnie, po tym sezonie podjęto decyzję o sprzedaży klubu. Względy finansowe były nieubłagane, i klub trafił w ręce nowych, amerykańskich właścicieli. Nie sposób jednak odmówić Roselli ani odwagi, ani poświęcenia. Kibice Giallorossich darzą ją sympatią."