San Donato, biurokracja, Milan - rozmowa z Felice Raimondo

wrz 16, 2023

Już za kilka godzin kolejny wielki spektakl - kolejna edycja derbów Mediolanu. Jednak ja dzisiaj nie o samym meczu na portalu Calcio Merito. Moim gościem jest człowiek, który doskonale wie jak jest zbudowane wiele gałęzi prawa w jego kraju. Do tego jest kibicem Milanu i prowadzi na tematy sportowo-finansowo-prawnicze swojego bloga. Oto Felice Raimondo, o którym kilka słów więcej poniżej.

Prawnik Felice Raimondo jest właścicielem kancelarii prawniczej o tej samej nazwie. Studia rozpoczął w Prokuraturze Okręgowej w Campobasso, z czasem zagłębiając się w różne dziedziny prawa cywilnego: przede wszystkim bankowego, konsumenckiego i kontraktowego. Pasjonuje się prawem sportowym i ma na swoim koncie ponad 200 artykułów online na tematy prawne, ekonomiczne i finansowe mające zastosowanie w świecie piłki nożnej. Kilka jego spostrzeżeń zostało opisanych w mediach krajowych i międzynarodowych, w tym w Forbesie. Jest autorem 4 publikacji, które zawierają łącznie 1200 stron o prawie sportowym - dwie z nich dotyczą ekonomii i spraw prawnych z udziałem Milanu, klubu któremu kibicuje. Trzecia z publikacji dotyczy Financial Fair Play, a ostatnia skupia się na temacie Superligi - to esej który zagłębia się w problem organizowania turniejów sportowych. Osobiście zajmuje się blogiem, gdzie ciągle publikuje swoje treści dotyczące kwestii prawnych i prawa sportowego.

Avv. Felice Raimondo – Home Page

strona - www.feliceraimondo.it
konto na Twitterze/X - https://twitter.com/FeliceRaimondo


Marcin Ziółkowski: Czy pierwsze dni budowy nowych stadionów Milanu lub Interu będą początkiem końca Beppe Sali lub jego następcy? Utrata któregokolwiek z tych zespołów dla miasta będzie ogromną katastrofą z marketingowego punktu widzenia. Mediolan w końcu znany jest z derbów, gdzie oba kluby grają na tym samym stadionie

Felice Raimondo: Przyszła stabilność polityczna Mediolanu będzie zależała od rozwiązań, jakie zostaną znalezione w zakresie zarządzania San Siro. Jeśli Rada Miasta i mieszkańcy wspólnie wybiorą razem stadion, który nie będzie kosztował zbyt wiele samych obywateli, władze gminy wypracują dalszy konsensus. W przeciwnym razie zatem, w przypadku braku odpowiednich projektów lub propozycji umożliwiających zarządzanie San Siro przez gminę, przyszłość może być bardzo skomplikowana.

Milan zakupił w czerwcu 90 procent w Sportlifecity srl - to pierwsza prawna operacja w kwestii budowy nowego stadionu. Kiedy teraz możemy spodziewać się nowych ważnych wiadomości w tym temacie?

Felice Raimondo: Według plotek, we wrześniu Milan powinien rozpocząć biurokratyczny proces w gminie San Donato, mający na celu zatwierdzenie projektu różniącego się od poprzedniego złożonego przez Sportlifecity.

Poinformowałeś jako pierwszy, że Milan zaczął prawne starania o budowę nowego stadionu w San Donato Milanese. Kiedy Twoim zdaniem fizycznie może rozpocząć się budowa nowego stadionu?

Felice Raimondo: Będzie to w dużej mierze zależeć od działania polityków, które nie zawsze pokrywają się z terminami przewidzianymi przez prawo włoskie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, budowa stadionu w San Donato mogłaby rozpocząć się w 2025 roku.

Od kiedy tak naprawdę pomysłem jest budowa stadionu właśnie w San Donato? Wiemy, że nie tak dawno temu, łączono mocno temat stadionu z La Maura (kilometr od Stadio San Siro - przyp MZ), a także Gerry Cardinale wiele razy rozmawiał z burmistrzem Sesto San Giovanni i burmistrzem regionu Lombardia.

Felice Raimondo: Nie wiem, kiedy powstał pomysł budowy stadionu w rejonie San Donato, ale z pewnością okolica ta znalazła się wśród tych, na które wskazywali nowi właściciele od chwili objęcia urzędu i zrozumienia trudności związanych z projektem San Siro

Wiemy, że arena w San Donato będzie świetnym pomysłem dla klubu pod względem przychodów, nie tylko przez pryzmat posiadania własnego stadionu, ale także pod kątem partnera, który może być sponsorem tytularnym.
Jak to wygląda w kontekście Stadio San Siro? Ile przychodów z tytułu biletów trafia do klubów, a ile dostaje z tego miasto Mediolan?

Felice Raimondo: Obszar San Donato położony jest pomiędzy węzłami autostradowymi i kolejowymi. Może to ułatwić identyfikację partnera zainteresowanego nadaniem systemowi nazwy, która będzie widoczna nawet z dużej odległości pomiędzy autostradą a arteriami kolejowymi.

Dochód z biletów przypada klubom, nic nie trafia do gminy Mediolan, która zamiast tego otrzymuje wynagrodzenie w postaci opłaty za wynajem w wysokości około 9 milionów na sezon (którą kluby dzielą między siebie).

Jeśli dobrze pamiętam, zarówno Milan jak i Inter wypożyczają stadion na 99 lat. Co jeżeli oba kluby fizycznie zakończą już granie na stadionie? Czy kluby czeka ogromna grzywna do zapłaty czy na ten temat pozostają nam jedynie spekulacje?

Felice Raimondo: Żadnych kar, koncesja między Gminą a klubami wygasa w 2030 roku i przewiduje po prostu możliwość wcześniejszego wycofania się drużyn z dzierżawy za dwuletnim okresem wypowiedzenia (rozumianym jako dwa sezony piłkarskie)

Lech Poznań zyskał w Europie więcej niż tylko pieniądze z UEFA. To droga dla polskich klubów - Goal.pl
Mecze Kolejorza w Europie to oczywiście dodatkowe wpływy z biletów, cateringu na stadionie czy ze sprzedaży okolicznościowych gadżetów, ale też mniej

Polski dziennikarz piłkarsko-finansowy Kuba Szlendak w swoim artykule o Lechu Poznań, ćwierćfinaliście Ligi Konferencji, wyjawił, że dzień meczowy w Europie kosztuje klub między 450-550 tysięcy złotych (97-118 tys. euro w przeliczeniu 1:1). Ile taki dzień meczowy kosztuje AC Milan?

Felice Raimondo: AC Milan płaci czynsz rocznie około 4,5 mln euro, ale wyliczenie wszystkich kosztów poniesionych na stadion i sparametryzowanie ich pod kątem konkretnego meczu jest operacją bardzo skomplikowaną, także dlatego, że koszty zmieniają się także w zależności od tego, ile meczów odbywa się w ciągu roku.

Calciomercato Milan 2023/24: tutti i numeri e le curiosità.

Z kibicowskiego punktu widzenia, czego oczekujesz po tym sezonie? Czy druga gwiazdka jest według Ciebie możliwa? Milan z Bologną wygrał, ale w drugiej połowie pokazał się słabo w defensywie.
*większość rozmowy miało miejsce po 1. kolejce sezonu

Felice Raimondo: Zespół nadal musi się poprawić z defensywnego punktu widzenia, jednak różnica w jakości pomiędzy pomocą a atakiem jest naprawdę widoczna. Tak czy inaczej, jeśli nie będzie niespodzianek, myślę, że klub będzie walczył o czołowe miejsca.

Wraz z projektem stadionu San Donato, pojawiły się niewielkie utrudnienia - czwórka z jedenastu członków rady miejskiej (wszyscy z Partii Demokratycznej) jest przeciwko projektowi. Z drugiej strony jednak, Attilio Fontana w Radio Rossonera mówi, że problemy zostaną rozwiązane i projekt wkrótce będzie sformalizowany. Myślisz, że ci ludzie zatrzymają progres tego projektu czy robią to tylko po to, aby celowo wzbudzić zaniepokojenie wśród kibiców Rossonerich?

Felice Raimondo: Oprócz burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej zasiada w niej łącznie 23 radnych miejskich. Większość gminna liczy 15 członków i jeśli pozostanie ona zwarta, nie będzie miała problemów ze sprzeciwem wobec 8-osobowej mniejszości (w tym 4 z Partii Demokratycznej).

Milan został wylosowany w grupie śmierci - będzie to grupa wielu historii. Mike Maignan zagra przeciwko klubowi, który go wychował, Christian Pulisic spotka się z byłym pracodawcą, BVB, bracia Hernandez zagrają przeciwko sobie, a Sandro Tonali wróci na San Siro krótko po transferze do Newcastle. Na ten moment, kto według Ciebie przejdzie dalej z tej grupy?

Felice Raimondo: Milan ma znacznie bardziej europejski skład niż w zeszłym roku, moim zdaniem bardzo się wzmocniliśmy, więc jestem pewien, że uda nam się przejść przez grupę.

To jeszcze tak na koniec, jaka jest Twoja opinia po roku czasu na temat Gerry'ego Cardinale? Szczerze powiedziawszy, nie widziałem w swoim życiu nigdy takiej determinacji ws. nowego stadionu dla Milanu jak teraz, a do tego klub jest po bardzo dobrym letnim mercato. Druga rzecz to z kolei brak szacunku dla Maldiniego, który nie jest tu zwyczajną osobą, także w kontekście ostatnich lat (ogłoszenie odejścia Paolo tylko na stronie internetowej klubu, zero wzmianki o tym w mediach społecznościowych - przyp. MZ)

Felice Raimondo: Cardinale wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie już w pierwszym roku swojej pracy jako właściciel klubu, choć przed nim jest jeszcze długa droga. Jednak jego determinacja i klarowność będą bardzo przydatne dla przyszłości naszego klubu. Być może doceniono by bardziej „płomienne” oświadczenie w sprawie Maldiniego, ale nie ma o co rozdzierać szat, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Pozdrawiam wszystkich polskich fanów AC Milan!

Dziękuję bardzo za rozmowę!

Marcin Ziółkowski

Obywatel polski, mental włoski. Polak z urodzenia, Włoch z duszy. Miłośnik Zdenka Zemana, ale tego z czasów Foggii.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.