Gwiazdy są magiczne - recenzja albumu "Juventus. Ilustrowana historia Starej Damy"

mar 02, 2021

Książki poświęcone włoskiej piłce nożnej dostępne są pod linkiem: https://www.labotiga.pl/113-liga-wloska

Często dziś możemy usłyszeć, że futbol się skomercjalizował. Narzekamy na to, że kluby przestają mieć rodzinny charakter i w swoim funkcjonowaniu bardziej przypominają wielkie korporacje. Sympatycy piłki nożnej kochają kluby, które podnosiły się pomimo ogromnych problemów, mają obsesję wygrywania, które jest możliwe dzięki hektolitrom wylanego potu, a nie wielomilionowym przelewom. Dla większości osób sympatyzujących z futbolem klub piłkarski powinien oddawać ducha miejscowej społeczności, a to jest w stanie zapewnić właściciel, który jest miejscowym przedsiębiorcą i osobą kochającą klub ponad wszystko. Ostatni człon wspomnianego zdania idealnie opisuje miłość do klubu Gianniego "Adwokata" Agnellego, jednego z głównych bohaterów albumu poświęconego historii "Bianconerich". Biorąc go do ręki, od razu możemy poczuć wielkość Juventusu i rodzinną atmosferę, jaka panuje w klubie za panowania rodziny Agnellich.

Autorami albumu są bracia Marco i Mauro La Villa, którzy poświęcili kilka lat swojego życia na przedstawienie historii Juventusu. Do stworzenia tego dzieła natchnął ich ojciec, który był wieloletnim zagorzałym fanem "Bianconerich". Synowie nie zdążyli niestety zabrać Rosindo La Villii na mecz, co stanowiło główną inspirację do stworzenia albumu i filmu, które są poświęcone Juventusowi. Aby przedstawić historię "Juve" w unikatowy sposób, bracia La Villa musieli przejrzeć tysiące fotografii i artykułów związanych z Juventusem, konieczne okazało się obejrzenie setek meczów "Starej Damy". Autorzy musieli także podróżować z USA do Europy, często podróże kończyły się brakiem załatwienia czegkolwiek. Album to wieloletni projekt, który po wieloletnich staraniach otrzymał wsparcie Lapo Elkanna, jednej z najważniejszych osób kierujących Juventusem.

Największym plusem przedstawienia historii "Bianconerich" w ten sposób jest łatwa przyswajalność wiedzy, gdyż wyselekcjonowane w sposób mistrzowski fotografie pozwalają nam poznać bliżej postacie związane z klubem. Obrazy w emocjonalny sposób przedstawiają emocje piłkarzy, działaczy Juventusu i ich rodzin, co sprawia, że poznajemy nie tylko historię klubu, ale również charakter ludzi, którzy uczynili Juventus wielkim.

Jestem pewny, że osobie, która obejrzała album na długo zostanie w pamięci Gianni "Adwokat" Agnelli, który aż do śmierci jest osobą, która na zespół wywiera wielki wpływ. Poznając "Adwokata" Agnellego możemy dostrzec w nim ambitnego chłopca, który w młodym wieku został pokrzywdzony przez życie i nie bał się wzięcia odpowiedzialności za swoją miłość. Miłością oczywiście okazał się być Juventus, który za jego życia miał wygrywać wszystko. Agnelli był perfekcjonistą, który nigdy nie był nasycony i zawsze patrzył w przyszłość. Jego wieloletnim zadaniem było zapewnienie klubowi odpowiednich warunków do rozwoju, a także motywacja. Ta druga była nieodłączną częścią jego stylu życia, zaszczepianie w piłkarzach Juventusu perfekcjonizmu było także jego zadaniem, nawet kiedy był już w wyjątkowo podeszłym wieku, o czym mógł przekonać się Alessandro Del Piero. Podczas pobytu w "Starej Damie" Michela Platiniego Agnelli odwołał się do niekonwencjonalnej metody motywacyjnej, kiedy Francuz wbrew początkowym zapewnieniom nie mógł skutecznie odpłacić się "Bianconerim" za transfer. Jaka to była metoda? Nie zdradzam! Powiem tylko tyle, że poskutkowała natychmiast i lada moment Platini wygrywał z Juventusem wszystko, strzelał mnóstwo bramek i doczekał się trzech złotych piłek.

Wiodącym wątkiem albumu, który łączy ze sobą całą historię Juventusu są gwiazdy. Dla rodziny Agnellich każde scudetto i każda gwiazda za 10 zdobytych mistrzostw miała znaczenie fundamentalne. Złote gwiazdy były symbolem poświęcenia, wylanego potu, glorii, dumy, a także motywacją do osiągania kolejnych celów. W późniejszym czasie stały się one także obiektem sporu, co było spowodowane aferą calciopoli.

W albumie czytelnik może poznać również, czym są kryzysowe momenty, nie tylko dla klubu piłkarskiego, ale również dla ludzi. Bracia La Villa zadbali o to, aby tragiczne chwile, które przeżyła rodzina Agnellich, były przestawione w sposób, który może doprowadzić odbiorcę do wzruszenia.

Przeglądając album czytelnik pozna fenomen Marcello Lippiego, który swoimi metodami treningowymi podniósł Juventus ze zgliszczy i zdaniem części obserwatorów był najlepszym trenerem w latach 90 po sir Alexie Fergusonie. Z innych ciekawych wątków wspomnieć należy przyjście do klubu Fabrizio Ravanellego, którego ojciec spodziewał się pogróżek przez telefon, a skończyło się na połączeniu, które całkowicie odmieniło życie młodego piłkarza. Przeglądając album odbiorca również będzie mógł dostrzec fundamentalne znaczenie żony Pavla Nedveda dla odbudowy klubu po trzęsieniu ziemi w 2006 roku.

Album stworzony przez braci La Villa jest obowiązkowym elementem kolekcjonerskim dla fanów Juventusu, którzy będą mogli obejrzeć unikatowe fotografie. Możemy w nich dostrzec wielkie poświęcenie, ludzkie tragedie, momenty glorii, piękno pierwszej posiadłości Agnellich Villa Perosa, czy legendarne wycinki prasy sportowej. Podróż po historii Juventusu zainteresuje również sympatyków calcio, którzy nie są kibicami "Bianconerich". Przyczyną jest prosta forma przekazu i emocje, jakie generują poszczególne wątki.

Przeglądanie albumu braci La Villa było podróżą w głąb świata calcio. Wreszcie mogłem dostrzec pasję, która wielokrotnie była wystawiana na próbę. Stworzenie tego albumu było przekazaniem czytelnikowi pasji, która wypływa prosto z serca. Najprostszym i najbardziej oczywistym wnioskiem po dotarciu na metę podróży są słowa hymnu Juventusu: "Juventus per sempre sara (Juventus na zawsze będzie)".

Album "Juventus. Ilustrowana historia Starej Damy" możliwy jest do kupienia pod linkiem: https://www.labotiga.pl/ksiazka-sportowa-album-juventus-ilustrowana-historia-starej-damy/10688-ksiazka-juventus-ilustrowana-historia-starej-damy.html

Radosław Laudański

Entuzjasta podniosłych historii i piłkarskich herosów. Zwolennik myśli szkoleniowej nastawionej na grę pozycyjną. V. Italiano, M. Sarri, R. De Zerbi, G. P. Gasperini, R. Mancini, Z. Zeman fan account.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.