SpeziaLITA #4 - Kyle Krause

Parma gru 09, 2020

8 września 2020 roku, włoskie Sky podało, że Amerykanin Kyle Krause wygrał walkę z Al Mana Group z Kataru i w ciągu tygodnia sfinalizuje on operację zakupu Parma Calcio. 18 września 2020 roku w klubie z regionu Emilia Romania doszło do przełomu. Nowym właścicielem zespołu został właśnie Amerykanin. Stał się on większościowym szefem Parmy, przejmując 90 procent udziałów. Zakończył on tym samym długie spekulacje dotycząca przejęcia klubu przez Katarczyków, którzy przez pewien czas byli o krok od zakupienia drużyny.

Kim jest jednak Kyle Krause? Jeśli nie wiecie - zapraszam do lektury mojego tekstu.

Kyle Krause (fot. Parma Calcio)
Kyle Krause podczas wywiadu w ABC

Kyle Krause urodził się 10 stycznia 1963 w stanie Iowa. Ma on aktualnie 57 lat. Jest to przedsiębiorca, który poza posiadaniem klubu Parma, od 2004 do 2020 zarządzał rodzinną firmą Kum&Go.

To bardzo skryta osoba. Dał się poznać jako osoba, która potrafi rozmawiać z miejscowymi politykami - twierdzi Bartosz Kiernicki z portalu Amerykańska Piłka. Krause obecnie tworzy klub w stanie Iowa i ma w swojej ojczyźnie dobrą opinię - dodaje.

Krause doskonale zna realia i jest związany z lokalną społecznością. W stanie Iowa, gdzie mieści się jego firma, nie ma zawodowego klubu piłki nożnej. To właśnie on dostrzegł okazję, aby to zmienić. Jest on w końcu bardzo przywiązany do swojego rodzimego regionu - mówi Katarzyna Przepiórka z portalu Amerykańska Piłka

Gdy przybył do miasta, grupa fanów Parmy w podeszłym wieku, przywitała go w sposób niezapomniany. Tego dnia nie zapomnę do końca życia. Stara gwardia przywitała mnie brawami - powiedział biznesmen.

Amerykanin jest przedsiębiorcą, który znany najbardziej jest z prowadzenia rodzinnego biznesu - Kum&Go, który po 3 dekadach od powstania stał się regionalnym imperium. Na początku grudnia 2020, przekazał funkcję dyrektora wykonawczego (CEO) swojemu synowi, Tannerowi, który obejmie funkcję 1 stycznia 2021. Kyle dodatkowo założył stowarzyszenie Pro Iowa, którego celem jest nowa drużyna piłkarska w tym właśnie stanie. Przychody jego biznesu w ostatnim roku wyniosły prawie 2.8 miliarda dolarów

Jego prababka - pochodziła z Palermo, pradziadek - z okolic miejscowości Alia. Jednym słowem - korzenie Krause sięgają Sycylii. Sam biznesmen ożenił się w Italii, tak jak później jeden z jego synów. Ukończył University of Iowa, posiada w Piemoncie 2 winnice.

Jego ojciec, Bill, zmarły w 2013 - to współzałożyciel Kum&Go. Stworzył ten biznes w roku 1959, wraz ze swoim teściem, a późniejszym dziadkiem Kyle'a - Tonym Gentlem. Dziadek zmarł w wieku 92 lat w roku 2006. Firma 4 lata po powstaniu stała się stacjami paliw połączonymi z marketami. Wcześniej była jedynie marketem.

Krause wielokrotnie powtarza, jak ważna jest dla niego rodzina. O ojcu mówi, że był człowiekiem dla społeczeństwa. Po roku wciąż potrafił pamiętać, że syn sprzedawcy grał w baseball. Świetnie dogadywał się z ludźmi. On oraz jego teść byli dla mnie wielką inspiracją.

Kelly Housby z Housby Mack Inc. określa go nawet mianem wizjonera.

Poniżej krótkie kalendarium dotyczące firmy i kariery Kyle'a Krause:

1977 - Kum&Go posiada 65 sklepów

1989 - stał się wiceprezydentem ds. finansów w Kum&Go, firma w momencie przybycia Kyle'a posiada 134 sklepy

W 1998, Krause w jedną noc zwiększył obręb Kum&Go ze 150 do 250 marketów, przejmując inne sklepy, które przetworzył na własny punkt. Za jego rządów firma osiągnęła wielki progres

W 2004 z kolei został prezydentem Kum&Go oraz dyrektorem wykonawczym i nabył kolejne 68 marketów

W 2015 roku, biznesmen otworzył pierwszy punkt, który miał aż 550 metrów kwadratowych.

Typowy punkt sprzedaży Kum&Go (fot. Omaha World Herald)

Wraz z żoną Sharon - mieszka 2 godziny jazdy od Parmy - w regionie Piemont, w okolicach doliny Serralunga, wśród winnic, gdzie powstaje Barolo. Mają piątkę dzieci - Ryana, Olivera, Elliotta, wcześniej wspomnianego Tannera, a także córkę Emily.

Jego syn, Oliver - pracował jako analityk w NBA w drużynie Orlando Magic, dawnym klubie Marcina Gortata. Studiował na Harvardzie. Wkrótce po przejęciu klubu przeprowadził się do rodziców do Włoch, ma być pomocą ojca przy klubie.

Jak Krause podkreślił w jednym z wywiadów - kocha swoje dziedzictwo. Nawet do budowy siedziby Krause Group przyczynił się Włoch - budynek zaprojektował słynny Renzo Piano, znany z projektów tj. Stadio San Nicola w Bari czy nowiutki wiadukt Genova San Giorgio, powstały w miejsce zawalonego w Genui w sierpniu 2018 Ponte Morandi. Sam przedsiębiorca wielokrotnie współpracował z włoskimi firmami.

W grudniu 2019 podmiot poboczny Krause Group wykupił tereny pod stadion nowej drużyny, którą miliarder z Iowa chce zbudować w mieście Des Moines. Jest to - wg US News - piąte najlepsze do życia miejsce w Stanach Zjednoczonych. Drużyna ta ma grać na poziomie USL Championship, które jest drugim poziomem rozgrywkowym w Stanach Zjednoczonych.

Stowarzyszenie Pro Iowa we wrześniu 2019 ogłosiło plany na stworzenie stricte piłkarskiego stadionu. Celem głównego inwestora jakim jest Krause jest, aby w marcu 2023 drużyna z tego stanu rozpoczęła rozgrywki USL Championship (drugi poziom rozgrywkowy, stopień niżej od MLS). Wraz z powstaniem areny, także klub Des Moines Menace ma przenieść się na ten stadion, a dodatkowo - także na wyższy poziom rozgrywkowy - USL League One (czyli z czwartej do trzeciej ligi).

Jak dopowiada jeszcze Bartosz Kiernicki, 'Pro Iowa zajmuje się przyciągnięciem kolejnych inwestorów oraz sprawami dotyczącymi działki'.

Aby znaleźć się na trzecim poziomie trzeba zapłacić tzw. expansion fee (wpisowe) w wysokości 100 tysięcy dolarów. By dołączyć do USL Championship - już 10 mln dolarów. Nie jest to jednak problemem dla pana Krause. Teraz czeka on na wszystkie niezbędne pozwolenia, aby móc wybudować wymarzony stadion.

Stadion mieścić ma się w centrum stolicy stanu - Des Moines, w dawnej własności firmy Dico. Wraz ze stadionem, który ma mieścić między 6 a 8 tysięcy widzów - projekt wart 95 milionów dolarów zawiera także sklepy, biura i restauracje. Sam koszt stadionu to 60 milionów dolarów.

Teren, który ma być przeznaczony na nową arenę w Iowa, Des Moines Superfund Site - liczy sobie 200 akrów co w przeliczeniu na hektary daje 81,92 ha. Jest to powierzchnia prawie dwukrotnie większa od państwa Watykan, zajmującego 44 hektary.

Tutaj ma powstać w 2023 nowa sportowa arena w stanie Iowa (fot. Des Moines Register)
Widok z Google Maps na obecne miejsce przyszłej areny 
Plan zagospodarowania terenu w Des Moines (fot. Invision Architecture)

Kyle Krause w 1998 roku nabył Des Moines Menace, klub założony raptem 4 lata wcześniej. Za jego rządów - zdobyli oni 4 mistrzostwa sezonu regularnego (2002,2014,2018 i 2019), ale przede wszystkim w 2005 zostali mistrzami USL League Two, czwartego (nieoficjalnie) poziomu rozgrywkowego w kraju Abrahama Lincolna. Jeśli chodzi o mistrzostwa sezonu regularnego, tylko Flint City Bucks jest drużyną lepszą od podwładnych Krause.

W 2002 roku, Des Moines Menace przeżyło najlepszy sezon regularny w historii. Byli w nim niepokonani, a rozgrywki skończyli z przewagą 20 punktów nad drugą drużyną w Heartland Division.

Biznesmen z Iowa śmiało może być nazywany Midasem - w 1997, rok przed zakupem klubu ze stolicy tego stanu, klub miał średnią widownię na poziomie 340 fanów na meczach domowych. Gdy na stadionie McGrane rozgrywali swój ostatni sezon (2004) widownia liczyła średnia nieco ponad 4 400 osób.

W 2019 roku, klub przeniósł się na Drake Stadium, dzięki czemu po 15 latach wrócili do centrum miasta Des Moines.

Ponad 3 miesiące temu, James Horncastle z The Athletic przeprowadził z nim obszerną rozmowę. Jak napisał dziennikarz - po rozmowie z nim samym, Krause miał zaplanowaną video-rozmową dotyczącą transferu do klubu. Jak widać, nie próżnował ani trochę od objęcia funkcji w Italii. Horncastle dodał, że Krause w chwili rozmowy, mimo wieczornej pory, miał w sobie tyle energii jakby dopiero wstał.

Oto najciekawsze wątki:

Zażartował także co do zdjęcia, które podpisał jako 'pierwsze wzmocnienie Parmy - zgadniecie kto to jest?' Jeśli przybliżysz to widać o kogo chodzi, ale nie wiem czy jakość zdjęcia jest taka dobra.

Wrócił także do tematu powitania go w mieście - Nie zrobiłem niczego, aby w prasie ludzie mnie poznali. Nie zdawałem sobie sprawy, że ludzie tam tak żyją futbolem i rozmowami na jego temat. Tamtego pięknego dnia wykonałem więcej selfie niż kiedykolwiek w swoim życiu. Ludzie z samochodów wołali do mnie na spacerze 'Forza Parma' lub 'il Presidente'.

Jak doszło do przejęcia? Krause zainteresował się biznesową stroną piłki nożnej. Dotarły do niego plotki, że konsorcjum z USA chciało kupić Sampdorię, ale z racji tego, że nie doszło to do skutku - cała sprawa go zaciekawiła.
Z jednej strony jesteś fanem, ale z drugiej strony to biznes. Chciałem to poznać lepiej. Rozmawiałem z właścicielami Fiorentiny oraz Bolonii - Rocco Commisso i Joeyem Saputo. Byli oni bardzo pomocni.

O samym projekcie Parma
To nie jest projekt którym zajmuję się tylko przez noc. Zespół z czasem stanie się młodszy.  

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


W podcaście u Granta Wahla, Krause przyznał - 'wybrałem Parmę, gdyż ten ruch miał największy sens. Duża lokalna społeczność, stadion gotowy do renowacji - to między innymi zaważyło na decyzji. Widzę tu dużo możliwości.'

Dodał także: 'Stadio Ennio Tardini ma ponad 100 lat - musimy zadbać o ten stadion, dlatego potrzeba go dostosować. Chciałbym, aby co nieco zaczerpnąć tego, co widzimy na innych włoskich arenach i stworzyć modyfikacje, które nie zaburzą charakteru naszego stadionu.'

Juan Brunetta, Maxime Busi, Valentin Mihaila, Yordan Osorio, Wylan Cyprien, Hans Nicolussi Caviglia, Simon Sohm oraz Lautaro Valenti - to oni wzmocnili klub po przybyciu do klubu przez pochodzącego z Iowy Krause. Przedsiębiorca przyznał nawet, że transfer tego pierwszego negocjował na Grenlandii.

Marcello Carli, dyrektor sportowy Parmy - w wywiadzie dla Parma TV powiedział, że Krause swoim przybyciem wstrzymał impas i odblokował okienko Parmy. Jest w tym dużo racji - sam Krause wydał ponad 20 mln euro na 8 piłkarzy

Podsumowując, Kyle Krause może stać się jednym z ważniejszych graczy na rynku włoskim. Gdziekolwiek się nie pojawia, robi świetną robotę. Poprawiło się za jego kadencji w Kum&Go, Des Moines Menace czy także z sytuacją piłki nożnej w stanie Iowa. Wiele przed nim, jak pokazuje jego droga zawodowa - warto być cierpliwym, a zbierze się plony swojego długofalowego pomysłu na biznes.

Marcin Ziółkowski

Obywatel polski, mental włoski. Polak z urodzenia, Włoch z duszy. Miłośnik Zdenka Zemana, ale tego z czasów Foggii.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.