Wojna z piłką nożną w tle

Ukraina lut 25, 2022

Dokładnie dwa lata minęły od wybuchu pandemii koronawirusa do wybuchu wojny na Ukrainie. Oba wydarzenia zebrały i nadal zbierają swoje żniwo. Nasza część Europy przechodzi najtrudniejszy okres od kilkudziesięciu lat. Co dzieje się obecnie w piłce?

Na włoskich boiskach występuje w tym momencie trzech Ukraińców. Najbardziej rozpoznawalnym jest oczywiście Rusłan Malinowski, a pozostali dwaj to Wiktor Kowalenko oraz Władysław Supriaga. Pierwszy z nich zagrał wczoraj w europejskich pucharach, zaledwie kilkanaście godzin po natężeniu działań wojennych. Malinowski pokazał charakter i został bohaterem Atalanty, strzelając dwa gole w meczu 1/16 finału Ligi Europy z Olympiakosem (3:0 w rewanżu i 5:1 w dwumeczu dla La Dei). Oba te trafienia to jego firmowe uderzenia z lewej nogi, tuż pod poprzeczkę. Po pierwszym trafieniu Ukrainiec pokazał koszulkę z napisem „No war in Ukraine”. Jego występ pokazuje, że jest mocny nie tylko piłkarsko, ale przede wszystkim mentalnie. Warto tu przypomnieć przypadek innego piłkarza Atalanty, Josipa Ilicicia, który cały czas stara się wyjść na prostą związaną z przechodzeniem depresji.

Dzień wcześniej gola w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów Benfica-Ajax strzelił jego rodak, Roman Jaremczuk, który po bramce pokazał koszulkę z herbem ukraińskiego związku piłkarskiego.

Ukraina jest wspierana nie tylko przez swoich reprezentantów, ale też innych. Przed rozpoczęciem spotkania Ligi Europy zespoły Napoli i Barcelony stanęły do zdjęcia z banerem „Stop war”.

Co łączy te wszystkie wydarzenia? Realizatorzy konsekwentnie unikają pokazywania ich. Dość powiedzieć, że jednym ze sponsorów europejskich rozgrywek jest rosyjska firma Gazprom.

Swój sprzeciw wobec działań pokazuje też piłkarz Manchesteru City, Ołeksandr Zinczenko, który brał udział w zorganizowanym proteście i ostro wypowiadał się na ten temat w mediach społecznościowych.

Piłkarze Slavii Praga wyszli przed wczorajszym meczem ubrali żółte koszulki z napisem „We stand with Ukraine", a kapitanem został Taras Kaczaraba, ukraiński obrońca czeskiego klubu.

Piłka nożna jest w tym momencie oczywiście najmniej istotna, ale jednak rozgłos, jaki może dać, należy wykorzystywać. Ma duży wpływ na budowanie światopoglądu, przede wszystkim wśród dzieci.

Istotny był też gest reprezentanta Rosji, Fiodora Smołowa, który jako pierwszy okazał swoje wsparcie dla Ukrainy, nie zważając na możliwe konsekwencje.

Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów przebywają obecnie w hotelu. Mają zakaz opuszczania tego miejsca. Film z prośbą o pomoc nagrali zjednoczeni Brazylijczycy występujący w tych klubach. Przypomnijmy, że trenerem Szachtara jest Roberto De Zerbi, który miał opcję wylotu, ale powiedział, że nie chce zostawiać swoich zawodników w potrzebie przed zawieszeniem rozgrywek. W innej sytuacji znalazł się natomiast były trener Romy, Paulo Fonseca, który wraz z żoną i rodziną utknął w jednym z hoteli i mimo woli nie ma możliwości wyjazdu.

Z naszej pespektywy ważna jest sytuacja reprezentanta Polski, Tomasza Kędziory. Obrońca Dynama Kijów chciałby jak najszybciej wrócić do Polski, jednak w tym momencie jest to niemożliwe. Swojego rodaka w mediach wsparli już Piotr Zieliński i Kamil Glik.

Rozgrywki ligi ukraińskiej oczywiście zostały zawieszone na co najmniej miesiąc.

Marcin Ostrowski

Pasjonat włoskiej piłki. Kibic Romy. Fanatyk unikatowych piłkarzy. Nicola Zalewski, Paulo Dybala & Radja Nainggolan hype train

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.