#AsystentManciniego #22 – Włochy bez straty punktów, a nawet bramki

AsystentManciniego kwi 02, 2021

Marcowa przerwa reprezentacyjna dobiegła końca. Większość emocjonowała się meczami Polski, ale grali też inni. Włochy wykonały swoje zadanie i wygrały wszystkie trzy mecze. Piłkarze „Squadry Azzurra” nie pozwolili sobie na stratę punktów, a nawet bramki. Dla selekcjonera Italii, Roberto Manciniego, była to też dobra okazja do eksperymentowania. W każdym spotkaniu zdecydował się na inną jedenastkę. Jedynym piłkarzem, który pojawił się w wyjściowym składzie we wszystkich meczach był Gianluigi Donnarumma.

Włochy 2:0 Irlandia Północna
Gole: Berardi, Immobile

Skład Włochów na mecz z Irlandią Północną. Fot. Nazionale Italiana

Kluczowe wydarzenia:

4' Akcja zespołowa Irlandii Północnej. Ważny blok Chielliniego.

11'  Florenzi zagrywa długą górną piłkę za plecy obrońców do Immobile, jednak ten nieczysto uderzył i bramkarz, Peacock-Farrell. nie miał problemu ze złapaniem jej.

14' Florenzi ponownie posyła dalekie podanie, tym razem do Berardiego, ten zdecydował się na strzał z ostrego konta i umieścił piłkę w siatce. W ten sposób stał się pierwszym piłkarzem za kadencji Manciniego, który zdobył bramkę w trzech kolejnych meczach Squadry Azzurra.

16' Berardi zbiega do środka, dośrodkowuje w pole karne do Immobile, jednak ten znowu strzela w bramkarza.

20' Insigne przerzuca piłkę na drugie skrzydło do Berardiego, ten wrzucił w pole karne, gdzie znalazł Emersona, który niecelnie uderzył głową.

39' Verratti rozpoczął kontrę dobrym podaniem do ustawionego w kole środkowym Insigne. Wyjątkowo na lewej stronie znalazł się Immobile, który otrzymał podanie i za trzecim razem umieścił piłkę w siatce rywali, uderzając przy bliższym słupku. Był to jego pierwszy gol w barwach narodowych od 16 miesięcy.

46' Na początku drugiej połowy sytuację stworzyła sobie Irlandia Północna. Po rzucie z autu okazję do strzelenia gola miał Whyte, jednak jego uderzenie z woleja ze skraju pola karnego trafiło w boczną siatkę.

50' Insigne krótko rozegrał rzut wolny z Verrattim, dostał podanie zwrotne i dośrodkował na głowę Immobile, jednak ten nie umieścił piłki w bramce.

56' Pozornie niegroźna sytuacja. Donnarumma decyduje się na krótkie podanie do Locatellego, ten odgrywa zbyt lekko i tworzy stuprocentową sytuację Whyte'owi, jednak Donnarumma uratował swojego kolegę i wybronił sytuację sam na sam. Piłka trafiła w boczny sektor w boiska i szybko wróciła w pole karne Włochów. Idealną okazję do strzelenia bramki kontaktowej miał Smith, który uciekł Emersonowi, jednak Donnarumma ponownie dobrze interweniował.

68' Efektowny rajd Insigne, ale jego strzał pozostawiał wiele do życzenia

87' Irlandia Północna ponownie zdecydowała się na założenie pressingu i odebrała piłkę w polu karnym Włochów. Donnarumma zaryzykował krókim podaniem, sędzia nie dopatrzył się faulu na Verrattim, piłka trafiła do Davisa, który sprytnym zagraniem wyłożył piłkę jak na tacy McNairowi, a ten z bliskiej odległości fatalnie uderzył nad bramką.

89' Spinazzola zdecydował się na akcję indywidualną i świetnie znalazł lukę w obronie Irlandii, podając na czystą pozycję do Immobile, jednak ten wyrzucił się poza światło bramki i nie miał możliwości strzelenia gola.

91' Immobile odwdzięczył się Spinazzoli, a ten również uderzył niecelnie.

Roberto Mancini jest jednym z trzech trenerów w historii reprezentacji Włoch, który nie przegrał żadnego z pierwszych 15 domowych meczów.

Oceny La Gazzetta dello Sport:

Donnarumma – 7
Florenzi – 7
Bonucci – 6,5

Dla Leonardo Bonucciego był to setny występ w barwach reprezentacji Włoch. 33-latek stał się ósmym piłkarzem w historii Squadry Azzurra, który osiągnął tę granicę.

Skład Włochów na mecz z Bułgarią.

3' Po rzucie z autu na wysokości pola karnego miejsce w szesnastce znalazł sobie piłkarz Spezii, Galabinov. Jego strzał był zbyt lekki i wylądował w koszyczku Donnarummy.

6' Chiesa dopada do bezpańskiej piłki i jest atakowany przez dwóch rywali. Udało mu się oddać strzał, lecz był on słabej jakości przez atak przeciwników. Sędzia nie dostrzegł tam faulu.

33' Akcja lewą stroną Spinazzoli, który wyłożył piłkę Insigne, jednak strzał został zablokowany.

42' Insigne podaje prostopadle do Belottiego, a ten jest, zdaniem sędziego, faulowany przez Dimova i mamy wątpliwy rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał sam poszkodowany.

56' Karagaren znajduje się w polu karnym i trafia w rękę Sensiego. Sędzia nie dyktuje rzutu karnego.

64' Chiesa zagrywa do Belottiego, ten nieczysto trafia w piłkę, a następnie zostaje brutalnie trafiony w nogę przez Antova. Kolejna zła decyzja arbitra.

72' Verratti wykorzystuje brak koncentracji piłkarzy Bułgarii i z rzutu wolnego szybko zagrywa piłkę do Belottiego. Napastnik zdecydował się na przelobowanie wychodzącego bramkarza i trafił w słupek. Dobitka również była niecelna.

82' Insigne podaje do Locatellego, pomocnik ustawia sobie piłkę i precyzyjnym strzałem po dalszym słupku podwyższa prowadzenie. Tym samym 4 z ostatnich 7 goli reprezentacji Włoch są autorstwa piłkarzy Sassuolo.

87' Bonucci popisuje się znakomitym podaniem prostopadłym do Immobile, wyprowadzając go na sytuację sam na sam z bramkarzem, ale lepszy w tej rywalizacji był Iliev.

Włochy zanotowały szóste czyste konto na wyjeździe z rzędu i jest to najlepszy wynik w historii.

Skład Włochów na mecz z Litwą. Fot. Nazionale Italiana

6' Pellegrini zdecydował się na strzał z dystansu, a bramkarz Litwy, Svedkauskas, wybił piłkę na rzut rożny.

7' Po rzucie rożnym strzał z dystansu oddał Emerson Palmieri, jednak tym razem golkiper złapał futbolówkę.

10' Kolejne uderzenie zza pola karnego Pellegriniego ląduje nad bramką.

39' Pessina doskonale dograł do El Shaarawy'ego, a ten w dogodnej sytuacji nie trafił w piłkę.

40' El Shaarawy odnalazł się w polu karnym, ale nie udało mu się czysto uderzyć futbolówki i głową przeniósł ją nad poprzeczką.

41' Mocne uderzenie w okienko ze skraju pola karnego Emersona i znakomita interwencja bramkarza.

47' Sensi otrzymuje podanie od Locatellego i uderza z dystansu lewą nogą. Piłka odbija się od obrońcy i wpada do bramki. Svedkauskas nie zdążył zareagować.

49' Uderzenie Bernardeschiego przelatuje tuż obok słupka.

50' Litewski golkiper dwukrotnie dobrze interweniuje – najpierw po strzale Pessiny, później Immobile.

55' Dobra akcja skrzydłem Bernardeschiego i dośrodkowanie do Locatellego, który groźnie uderzył z woleja, jednak Svedkauskas znowu był na posterunku.

56' Immobile przedarł się przez obronę i w czystej sytuacji przestrzelił.

64' Kolejna stuprocentowa sytuacja zmarnowana przez Immobile.

69' Świetny rajd i celne dośrodkowanie Spinazzoli – Immobile główką obok bramki.

73' Donnarumma zachował czujność i obronił strzał Eliosiusa.

80' Świetny rajd Sensiego, po którym w słupek trafił Immobile.

84' Idealna szansa Locatellego po podaniu Bernardeschiego, ale jego strzał był za lekki.

94' Nicolo Barella wywalczył rzut karny po faulu Kazlauskasa. Immobile wykorzystał rzut karny i się przełamał.

Roberto Mancini nie przegrał żadnego z 25 meczów w roli trenera reprezentacji Włoch. Do wyrównania rekordu brakuje mu już tylko pięciu meczów bez porażki.