SpeziaLITA #5 - American Dream w regionie Molise

SpeziaLITA gru 16, 2020

W poprzedniej Spezialicie pisałem o Kyle'u Krause, który przejął we wrześniu Parmę. W grudniu 2020, dokładnie czwartego dnia miesiąca, kolejny klub na mapie piłkarskiej Włoch zmienił właściciela - chodzi o klub z regionu Molise, konkretnie z jego stolicy - SSD Campobasso. Ich nowym właścicielem został Amerykanin z włoskimi korzeniami - 38 letni Matt Rizzetta. Co prawda na razie nabył on 10 procent akcji klubu, ale planuje posiadać on 30 procent. Połączenie USA/Włochy brzmi już całkiem znajomo, prawda? Rocco Commisso, Kyle Krause, a teraz jeszcze Rizzetta.

Matt Rizzetta (fot. Teleregione Molise)

Klub ten, tak jak bohaterowie pierwszej Speziality - Taranto - nigdy nie ujrzał Serie A. Na zapleczu najwyższego poziomu zagrali 5 sezonów, wszystkie w latach 80. Ich największym sukcesem było 7 miejsce w Serie B - taki wynik osiągnęli oni w sezonie 1983/84. Doszli oni także w tamtej dekadzie do 1/8 finału Coppa Italia. Wygrali oni Puchar Włoch Amatorów w 2014 roku - to jedyne w historii klubu trofeum. W tych rozgrywkach grają kluby z 5 i 6 poziomu włoskich rozgrywek.

W 1985 roku dokonali rzeczy historycznej - w Coppa Italia w lutowym meczu pokonali późniejszych triumfatorów Pucharu Europy, Juventus 1:0. Bramkę na wagę historycznego triumfu zdobył Guido Ugolotti. W drużynie Starej Damy w tamtych czasach grali wtedy Gaetano Scirea, Zbigniew Boniek czy Michel Platini.
W rewanżu nie było już tak różowo - Rossoblu (mówi się na nich także Wilki -> Lupi) polegli w Turynie 1:4.

Po spadku w 1987 roku do trzeciej ligi, zajęli oni 4 miejsce. Po drugim sezonie na 3 poziomie zanotowali jednak dwa kolejne spadki i klub zbankrutował.

Drużyna SSD Campobasso (campo basso - nisko położone pole) jest już piątym wcieleniem drużyny ze stolicy regionu. Jak wiadomo, w Italii kluby z niższych poziomów rozgrywkowych często mają tendencję do bankructw - tak bywało także w tym przypadku. SSD Campobasso to skrót od Societa Sportiva Dilettantistica Campobasso - czyli amatorskie stowarzyszenie sportowe Campobasso

Domowy trykot Lupich (fot, SSD Campobasso, reszta zdj. koszulek także stamtąd)
wyjazdowa koszulka Campobasso na sezon 2020/21
trzeci komplet drużyny na sezon 20/21

Ciekawostką jest fakt, że drużyna Lupich notuje aktualnie passę 24 meczów bez porażki (w chwili publikacji tekstu) - ostatni raz przegrali oni 20 października 2019 roku w wyjazdowym meczu Serie D z Montegiorgio 0:1. Od tamtej pory drużyna z regionu Molise zanotowała 18 wygranych i 6 remisów, przy okazji notując 14 czystych kont.

Są oni aktualnie jedną z dwóch najdłużej niepokonanych drużyn w Europie jeśli chodzi o mecze bez porażki (wraz z nimi do tego grona należy holenderski Feyenoord, który w 2020 roku w lidze ani razu nie przegrał).

- - - - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - -

Matt Rizzetta to przedsiębiorca, który urodził się w grudniu 1982 i pochodzi z prowincji Foggia. Jego żona pochodzi z regionu Kalabria, z Gioiosa Ionica - tak jak Rocco Commisso. Matt wspomina, że chciałby być jak właściciel Fiorentiny, ale w regionie Molise.

Początkowo w jego kręgu zainteresowań było 20 klubów, obszar poszukiwania zawęził się do pięciu. Matt myślał nad przejęciem klubu ze Szwajcarii z najwyższego poziomu, gdyż było pozornie blisko do osiągnięcia Ligi Mistrzów. Właściciel podkreśla, że chce z klubu stworzyć globalną markę.

Ja chciałem przejąć miejsce, które będzie więcej niż tylko drużyną piłkarską. Tu w regionie, Molisani kibicują tylko Campobasso, bo nie ma derbów, co dla mnie jest bardzo ważne, bo ludzie skupieni są na jednej drużynie' - powiedział Rizzetta w podcaście na kanale IFTV.

Dyrektorem klubu z Molise jest brat Rolando Mandragory z Udinese, Luigi. Trenerem klubu jest Mirko Cudini, od drugiej połowy 2019 roku - Rizzetta mówi o nim jako jednym z najzdolniejszych młodych trenerów w Italii. Warto więc czasem zawiesić na nich oko.

Trener Campobasso, zbudował samograja w czwartej lidze (fot. SSD Campobasso)

Stadion Nuovo Romagnoli w Campobasso mieści aż 25 000 widzów - to dużo jak na 4 poziom rozgrywkowy. Matt planuje przejąć go na własność, ma bardzo duże poparcie lokalnej społeczności. Powiedział on, że póki co na stadionie przemalowano krzesełka, ale mimo to, ma ekskluzywne prawa do organizacji meczów na stadionie, a także koncertów czy wydarzeń kulturalnych.

Stadio Nuovo Romagnoli w Campobasso (foto. Wikipedia)

Żona Rizzetty - pochodzi z Kalabrii, dokładnie Gioiosa Ionica. Rodzina Matta? Z pobliskiej Apulii - właśnie tam Matt się urodził. Jego dziadkowie pochodzą z Monteleone di Puglia w prowincji Foggia.

Matt wraz z żoną mają trójkę dzieci. Mieszkają oni w Westchester County w stanie Nowy Jork. On sam jest właścicielem North 6 Agency, firmy z Nowego Jorku (mającej także siedzibę w Toronto) specjalizującej się (tak jak sam Matthew) w komunikacji masowej. Od początku drogi zawodowej, w ciągu 11 lat stał się właścicielem klubu piłkarskiego.

Celem dla Campobasso jest to, aby w świecie w niedługim czasie było rozpoznawalne. Z racji bycia Amerykaninem, Matt planuje, aby marka SSD Campobasso stała się znana właśnie za oceanem. Jego prawą ręką jest Nicola Cirrincione - Sycylijczyk, który mieszka od 30 lat w Nowym Jorku. Cele Sycylijczyka są wysokie - chce on bowiem osiągnąć Serie B w ciągu dwóch sezonów.

Ich celem głównym jest oczywiście awans do Serie A, ale Rizzetta nie stawia sobie konkretnej daty jako deadline. Co ciekawe, na pytanie - gdzie widzi Campobasso za 10 lat, odpowiedział 'w Serie A'. Pokazuje to, że prawdopodobnie planuje on wdrożyć się do klubu na wiele lat.

Oficjalne przejęcie udziałów w klubie ma wydarzyć się 31 grudnia 2020 roku. Matt Rizzetta dzięki temu stanie się pierwszym właścicielem w historii klubu Campobasso, który nie jest Włochem.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Podsumowując, Matt Rizzetta ma bardzo ambitne plany na klub z regionu Molise. Jest to jeden z niewielu regionów, który w historii Serie A nie miał swojego klubu. Jest on prawdziwym pasjonatem calcio i z całego serca życzę mu powodzenia, gdyż nawet sama biurokracja w Italii nie jest rzeczą łatwą o czym przekonał się on już (musiał m in. zatrudnić włoskich prawników), a także Rocco Commisso. Do odważnych świat należy - właśnie takim człowiekiem jest Amerykanin. Campobasso za 10 lat w Serie A brzmi rozsądnie - pytanie, czy stanie się to faktem.

Marcin Ziółkowski

Obywatel polski, mental włoski. Polak z urodzenia, Włoch z duszy. Miłośnik Zdenka Zemana, ale tego z czasów Foggii.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.