StatItalia PLUS - PODSUMOWANIE SEZONU 2020/21

Statystyki cze 01, 2021

Przez niemal cały sezon, zachowując daleko posuniętą precyzję - od 7. kolejki, wyszukiwałem i przybliżałem Wam w cyklu „StatItalia” najciekawsze wyliczenia, porównania i odniesienia liczbowe do każdego z dziesięciu meczów danej serii gier. Cotygodniowe zagłębianie się w meandry różnorakich statystyk, od tych najoczywistszych po te najbardziej zwariowane, było dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Wszystko jednak ma swój kres. Dlatego dziś przyszedł czas na podsumowanie. Serdecznie zapraszam na wyjątkową, bonusową „StatItalię PLUS”, czyli statystyczne podsumowanie kampanii 2020/21 w Serie A.

W ostatniej, 31. części mojej serii, dywagowałem, czy to nie przypadkiem nasze ostatnie spotkanie w tych rozgrywkach, choć już wtedy wiedziałem, że wcale tak nie będzie. Chciałem bowiem, by ta dodatkowa „StatItalia” była niespodzianką. Miłą niespodzianką. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że dołożyłem wszelkich starań, żeby właśnie takową ona była. Garść najbardziej frapujących statystyk definiujących miniony rok na boiskach najwyższej włoskiej klasy rozgrywkowej, statystyczne jedenastki sezonu, najlepsi zawodnicy. To wszystko znajdziecie właśnie tutaj, w „StatItalii PLUS”, na którą gorąco zapraszam. I tak jak wspólnie rozpoczynaliśmy analizę w każdej odsłonie zawołaniem „Andiamo!”, tak też uczyńmy i teraz. Po raz ostatni. Andiamo!

Statystyka prawdę Ci powie, czyli co przyniósł sezon 2020/21?

Jedenastka sezonu 2020/21 Serie A według serwisu statystycznego Opta (bazująca na jego danych):

Fot. Opta Paolo
  • Najwięcej czystych kont w sezonie 2020/21 w Serie A zachowali Samir Handanovič i Gianluigi Donnarumma (po 14), ale bramkarz Milanu zaliczył o 14 interwencji więcej od swojego słoweńskiego odpowiednika zza miedzy (92 obrony Donnarummy do 78 obron Handanovicia).
  • Juan Cuadrado zanotował 10 asyst w Serie A w kampanii 2020/21, najwięcej spośród wszystkich obrońców. Jednocześnie jest to rekordowa liczba ostatnich podań, jaką jakikolwiek defensor Juventusu wyśrubował w pojedynczych rozgrywkach ligowych od sezonu 2004/05, czyli odkąd serwis Opta gromadzi takie dane.
  • Stefan de Vrij odznacza się największą skutecznością podań (93,8%) spośród graczy, którzy w Serie A w sezonie 2020/21 wystąpili w przynajmniej 30 meczach.
  • Alessandro Bastoni zainicjował najwięcej akcji z otwartej gry, które skutkowały zdobyciem bramki w Serie A w sezonie 2020/21 (dokładnie 7 takich akcji).
  • Theo Hernández jest jedynym obrońcą w pięciu najsilniejszych ligach Europy w sezonie 2020/21, który ma na swoim koncie 2 występy z przynajmniej 2 trafieniami. Francuz jest również defensorem z największą liczbą udanych dryblingów (73) w Serie A w kampanii 2020/21.
  • Piotr Zieliński w sezonie 2020/21 strzelił 8 goli, czyli dokładnie tyle samo, ile w poprzednich dwóch sezonach łącznie (6 bramek w sezonie 2018/19 i 2 bramki w sezonie 2019/20). Polak zanotował również 11 asyst w rozgrywkach ligowych, czyli o 4 więcej niż w poprzednich 3 sezonach razem wziętych.
  • Rodrigo de Paul wyróżnia się najdłuższym łącznym przebiegniętym dystansem z futbolówką przy nodze (9863 m) w Serie A w sezonie 2020/21. Argentyńczyk zaliczył również 122 udane dryblingi w minionej kampanii ligowej, najwięcej spośród wszystkich piłkarzy w rozgrywkach.
  • Ruslan Malinovskyi w sezonie 2020/21 w Serie A (autor 12 asyst, co dało mu tytuł najlepszego asystenta ligi) był bezpośrednio zaangażowany w gola średnio co 94 minuty (8 bramek i 12 asyst podczas 1882 minut gry). To najlepszy wynik w ubiegłych rozgrywkach wśród pomocników, którzy wystąpili w ponad 15 spotkaniach.
  • Od początku 2021 roku Luis Muriel był bezpośrednio zaangażowany w 22 bramki w Serie A (15 goli i 7 asyst). Żaden inny zawodnik nie wykręcił lepszych liczb w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej w analogicznym okresie.
  • Cristiano Ronaldo w swoim trzecim sezonie na włoskich boiskach wreszcie zdobył tytuł capocannoniere (strzelił dokładnie 29 goli). CR7 oddał 168 strzałów w kampanii 2020/21 w Serie A, czyli przynajmniej 0 24 więcej od jakiegokolwiek innego gracza.
  • Romelu Lukaku strzelił 24 gole i zanotował 11 asyst w rozgrywkach ligowych w sezonie 2020/21. Belg jest pierwszym piłkarzem z przynajmniej 20 bramkami i przynajmniej 10 asystami na koncie w pojedynczej kampanii Serie A od sezonu 2004/05, czyli odkąd serwis statystyczny Opta gromadzi swoje dane.

Jedenastka sezonu 2020/21 Serie A złożona z piłkarzy U-23, urodzonych od 1998 roku, według serwisu statystycznego Opta (bazująca na jego danych):

Fot. Opta Paolo

Najciekawsze statystyki sezonu 2020/21 Serie A:

  • Umiejętność Atalanty do tworzenia sobie wysokiej jakości szans z otwartej gry wyraża się we współczynniku xG (expected goals), który w przypadku „Orobicich” wyniósł 58,8 z 471 strzałów. Napoli oddało więcej uderzeń od ekipy Gian Piero Gasperiniego, ale jakość miejsc, z jakich „La Dea” miała okazję uderzać na bramkę, zdecydowała o wyprzedzeniu „Azzurrich” w zestawieniu xG z otwartej gry 0 8 punktów.
  • Atalanta strzeliła o 18 goli więcej z otwartej gry niż powinna, według xG open play. „Bogini” zdobyła w ten sposób łącznie 77 bramek. W pięciu najsilniejszych ligach Europy w sezonie 2020/21 tylko Bayern Monachium był pod tym względem lepszy.
  • 30% xG Benevento pochodziło ze stałych fragmentów gry, co jest najwyższym rezultatem pod tym względem w całych rozgrywkach ligowych. Z drugiej strony, Lazio i Genoa 88% swojego xG wygenerowały z otwartej gry.
  • Benevento, mimo spadku, było wespół z Milanem drużyną, która zdobyła najwięcej bramek ze stojącej piłki w Serie A (15), a trafienia ze stałych fragmentów stanowią ponad 37% ich ogólnego dorobku. „Rossoneri” strzelili w ten sposób tyle samo goli, ale statystyczna jakość wykreowanych przez nich sytuacji była gorsza od tej wykreowanej przez „Czarownice”.
  • Juventus stracił najmniej goli (22) i miał najlepszy współczynnik xG (24,9) z otwartej gry.
  • Ostatecznie Milan i Atalantę poróżnił w tabeli jeden punkt, ale rywale „Rossonerich” oddali w trakcie trwania sezonu ligowego prawie 120 strzałów więcej z otwartej gry aniżeli rywale „Bogini”. Opierając się na jakości szans kreowanych przez ich przeciwników, mediolańczycy powinni stracić w Serie A 7 goli więcej, niż miało to miejsce w rzeczywistości (41).
  • Hellas jest drużyną z największą wartością xG straconych bramek po stałych fragmentach w całej lidze. Na bramkę „Gialloblu” oddano o 68 strzałów więcej niż na bramkę Atalanty, która drugi sezon z rzędu zanotowała najniższy współczynnik xG straconych bramek w całej Serie A.
  • Sassuolo tylko 5 razy kapitulowało po stałych frgamentach gry. To drugi najelpszy wynik w minionym sezonie Serie A. Był on po części spowodowany nieskutecznością, jaką wykazywali się rywale „Neroverdich” w stworzonych przez siebie sytuacjach ze stojącej piłki. Bazując na współczynniku xG straconych po stałych fragmentach gry bramkach, gracze (jeszcze wtedy) Roberto De Zerbiego mogli stracić ponad dwa razy więcej trafień po okazjach ze stałych fragmentów gry, aniżeli miało to miejsce w rzeczywistości.
  • Juventus zanotował najlepszy wynik w całej stawce pod względem długości czasu pojedynczej wymiany podań oraz największej liczby podań wymienionych podczas takiej sekwencji. „Bianconeri” uplasowali się również na trzeciej pozycji spośród wszystkich zespołów w lidze, jeśli chodzi o największą liczbę ataków, które powstały z rozbudowanych sekwencji podań.
  • Inter i Sassuolo to najpodobniejsze stylistycznie drużyny do Juve pod kątem statystycznym, przy czym oba te zespoły notowały średnio o 4 podania na sekwencję więcej, a ich średni czas wymiany podań wynosił ok. 12 seknud. Co ciekawe, bezpośrednia prędkość biegu piłkarzy z Mapei Stadium (1,27 m/s) była najniższą spośród wszystkich ekip, które zakończyły rozgrywki ligowe w górnej połowie tabeli.
  • Milan popisał się 90 atakami powstałymi z bezpośrednich sekwencji zagrań. Z kolei inna drużyna z Lombardii - Atalanta - jako jedyna, będąc w posiadaniu piłki, przesuwała futbolówkę do przodu średnio o ponad 1,7 metra na sekundę.
  • Dwie drużyny, które zajęły miejsca w dolnej połowie tabeli, Spezia (15. lokata) i Bologna (12. lokata), w trakcie sezonu ligowego szukały odbiorów piłki poprzez wysokie ustawienie na boisku, plasując się w czołowej dziesiątce Serie A pod względem wysokich odbiorów i strzelając po 6 goli w tego typu sytuacjach.

Najlepsze jedenastki według innych portali

Jedenastka sezonu 2020/21 Serie A według serwisu statystycznego WhoScored.com (piłkarze zostali umieszczeni w drużynie sezonu na podstawie not otrzymywanych w poszczególnych meczach, które wylicza specjalny algorytm serwisu WhoScored.com):

Fot. WhoScored.com

Jedenastka sezonu 2020/21 Serie A według serwisu statystycznego SofaScore (piłkarze zostali umieszczeni w drużynie sezonu na podstawie not otrzymywanych w poszczególnych meczach, które wylicza specjalny algorytm serwisu SofaScore):

Fot. SofaScore

Najlepsi w Serie A w sezonie 2020/21 według cyklu StatItalia

Jak już wspomniałem na wstępie, „StatItalia” towarzyszy nam od 7. serii gier minionej właśnie kampanii Serie A. Sześć pierwszych kolejek nie podlegało zatem naszej statystycznej analizie. To tak gwoli ścisłości, ale do brzegu.

Z każdego analizowanego w danej kolejce meczu wyłaniałem MVP tego spotkania. Teraz, przy okazji résumé całego sezonu, zsumowałem wszystkie te jednostkowe wyróżnienia, dzięki czemu będziemy mogli dowiedzieć się, kto został MVP całych rozgrywek oraz kto był najczęściej wybierany zawodnikiem meczu wedle poszczególnych pozycji na boisku. Puśćmy więc nieco wodzę fantazji, poczujmy się jak na rozdaniu Oscarów i z grającym nam w głowie sławetnym „And the winner is...” poznajmy triumfatorów w kategoriach indywidualnych w kampanii 2020/21 w Serie A według „StatItalii”.

MVP sezonu: Rodrigo de Paul (Udinese)

11 razy w trakcie trwania serii otrzymywał tytuł MVP meczu. W 36 ligowych występach strzelił 9 goli i zanotował 10 asyst. Poprzez swoje trafienia i asysty miał bezpośredni udział przy 45% wszystkich goli Udinese w rozgrywkach ligowych. Drugi zawodnik całej Serie A pod względem średniej ocen wystawianych na podstawie osiągów statystycznych według serwisu SofaScore (7,53; pierwszy Lorenzo Insigne 7,55). Wespół z Josipem Iličiciem jest graczem, który stworzył najwięcej tzw. „wielkich szans” w całej Serie A (obaj po 20). Zajął drugie miejsce w zestawieniu piłkarzy, którzy popisali się największą liczbą kluczowych podań (82; pierwszy Hakan Çalhanoğlu miał ich 100). Ponadto zaliczył najwięcej udanych dryblingów spośród wszystkich zawodników (aż 122) oraz wygrał najwięcej pojedynków (aż 294).

Był liderem i punktem odniesienia całego zespołu na przestrzeni kampanii ligowej 2020/21. Fani Serie A bez ogródek przyznawali, że oglądają starcia „Friulianich” wyłącznie dla Argentyńczyka. Wszystko wskazuje na to, że dla 27-letniego fantasisty był to ostatni sezon spędzony w Udine, bowiem już jakiś czas temu po jego kartę zawodniczą ustawiła się kolejka chętnych, wśród których znajdują się takie kluby jak Inter, Milan, Juventus, Napoli, Roma, Atlético Madryt czy Leeds United. Miejmy nadzieję, że 19-krotny reprezentant „Albicelestes” pozostanie na Półwyspie Apenińskim, ale jeśli zdecyduje się na przeprowadzkę za granicę, to radujmy się, że mieliśmy możliwość podziwiania gry piłkarza takiego formatu w naszej umiłowanej lidze.

Rodrigo de Paul - MVP sezonu 2020/21 w Serie A według cyklu „StatItalia”

TOP 3 klasyfikacji MVP sezonu według liczby nagród dla najlepszego gracza meczu:

  1. Rodrigo de Paul - 11 wyróżnień MVP spotkania
  2. Lorenzo Insigne - 10 wyróżnień MVP spotkania
  3. Cristiano Ronaldo, Dušan Vlahović - 9 wyróżnień MVP spotkania

Bramkarz sezonu: Gianluigi Donnarumma, Juan Musso i Łukasz Skorupski ex aequo

Bramkarze, wyręczani przez swoich kolegów z pola, nie mieli wielkich szans na uzyskanie w trakcie sezonu oraz w trakcie trwania cyklu „StatItalia” tytułu MVP meczu. Jest to również rzadkie z perspektywy algorytmów statystycznych, które z przyczyn wiadomych premiują graczy wykręcających dobre liczby w zestawianiach goli, asyst, kluczowych podań, celności podań, odbiorów czy dryblingów. Pomimo tego, golkiperzy aż 15 klubów występujących w rozgrywkach 2020/21 w Serie A byli przynajmniej raz wybierani najlepszymi zawodnikami spotkania. Tylko portieri Juventusu, Lazio, Hellasu, Genoi oraz Benevento choćby raz nie uzyskali tego tytułu w naszej serii.

Dlatego też nagroda dla najlepszego bramkarza wędruje do trzech zawodników, którzy 2-krotnie podczas naszej statystycznej podróży byli honorowani mianem MVP, czyli do Gianluigiego Donnarummy, Juana Musso oraz do Łukasza Skorupskiego.

Gianluigi Donnarumma (Milan)

Średnia ocena z całego sezonu według SofaScore: 6,95
Średnia ocena z całego sezonu według WhoScored: 6,80
Rozegrane mecze w Serie A w sezonie 2020/21: 37
Na zero z tyłu: 14
Minuty na boisku: 3330
Wpuszczone gole na mecz: 1,0
Obronione rzuty karne: 2/4
Obrony na mecz: 2,5
Wpuszczone bramki łącznie: 38
Wpuszczone bramki z pola karnego: 34
Wpuszczone bramki zza pola karnego: 4
Interwencje: 92
Obronione z pola karnego: 65
Obronione zza pola karnego: 24
Parady bramkarskie: 20
Błędy, które doprowadziły do utraty bramki: 1

Juan Musso (Udinese)

Średnia ocena z całego sezonu według SofaScore: 6,71
Średnia ocena z całego sezonu według WhoScored: 6,45
Rozegrane mecze w Serie A w sezonie 2020/21: 35
Na zero z tyłu: 8
Minuty na boisku: 3148
Wpuszczone gole na mecz: 1,5
Obronione rzuty karne: 0/13
Obrony na mecz: 2,8
Wpuszczone bramki łącznie: 51
Wpuszczone bramki z pola karnego: 45
Wpuszczone bramki zza pola karnego: 6
Interwencje: 98
Obronione z pola karnego: 52
Obronione zza pola karnego: 46
Parady bramkarskie: 16
Błędy, które doprowadziły do utraty bramki: 1

Łukasz Skorupski (Bologna)

Średnia ocena z całego sezonu według SofaScore: 6,89
Średnia ocena z całego sezonu według WhoScored: 6,71
Rozegrane mecze w Serie A w sezonie 2020/21: 28
Na zero z tyłu: 4
Minuty na boisku: 2520
Wpuszczone gole na mecz: 1,6
Obronione rzuty karne: 2/7
Obrony na mecz: 3,7
Wpuszczone bramki łącznie: 46
Wpuszczone bramki z pola karnego: 39
Wpuszczone bramki zza pola karnego: 7
Interwencje: 103
Obronione z pola karnego: 64
Obronione zza pola karnego: 38
Parady bramkarskie: 16
Błędy, które doprowadziły do utraty bramki: 3

Obrońca sezonu: Gleison Bremer (Torino)

Wybór na pewno niesztampowy, ale liczba tytułów MVP mówi sama za siebie. Bremer 4-krotnie zostawał zawodnikiem meczu w naszej serii, najwięcej spośród wszystkich obrońców ligi. Rosły Brazylijczyk (188 cm wzrostu) prezentował najrówniejszą formę spośród wszystkich defensorów „Byków”. Zanotował kilka naprawdę imponujących występów, czym przyciągnął uwagę wielkich klubów, chociażby Liverpoolu. Nie wypada nie wspomnieć, że stoper „Granaty” był najlepszy w całej kampanii ligowej pod względem liczby odbiorów (miał ich dokładnie 331) i zostawił w tej klasyfikacji w tyle Kamila Glika (323 odbiory) oraz Cristiana Romero (321 odbiorów). Biorąc pod uwagę, że liczy sobie 24 lata, możemy domniemywać, że ma realne szanse na wybicie się i odgrywanie w przyszłości ważnej roli w silnym zespole. Czy to w Serie A, czy poza granicami Italii.

Gleison Bremer - obrońca sezonu 2020/21 Serie A według cyklu „StatItalia”

Średnia ocena z całego sezonu według SofaScore: 6,99
Średnia ocena z całego sezonu według WhoScored: 6,86
Rozegrane mecze w Serie A w sezonie 2020/21: 33
Na zero z tyłu: 8
Minuty na boisku: 2936
Gole: 5
Asysty: 1
Kontakty z piłką na mecz: 64,2
Przechwyty na mecz: 2,1
Wślizgi na mecz: 1,5
Wygrane posiadania piłki w ostatniej tercji boiska: 0,2
Interwencje na mecz: 4,1
Błędy, które doprowadziły do utraty bramki: 1
Sprokurowane rzuty karne: 1
Łączna ilość wygranych pojedynków na mecz: 5,1 (58%)
Wygrane pojedynki powietrzne na mecz: 2,9 (59%)
Utracone posiadanie na mecz: 10,1
Faule na mecz: 0,9
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0

Sezonowa heatmapa Bremera. (Fot. SofaScore.com)

Pomocnik sezonu: Rodrigo de Paul (Udinese)

RdP został już wychwalony pod niebiosa przy przyznawaniu mu tytułu MVP całego sezonu, dlatego też w tym miejscu poczęstujmy się tylko dawką statystyk.

Rodrigo de Paul - pomocnik sezonu 2020/21 Serie A według cyklu „StatItalia”

Średnia ocen z całego sezonu według SofaScore: 7,53
Średnia ocen z całego sezonu według WhoScored: 7,41
Rozegrane mecze w Serie A w sezonie 2020/21: 36
Minuty na boisku: 3203
Gole: 9
Asysty: 10
Kontakty z piłką na mecz: 79,9
Stworzone okazje: 20
Kluczowe podania na mecz: 2,3
Podania celne na mecz: 40,8 (80% celności)
Podania na mecz na własnej połowie: 14,1 (89% celności)
Podania na mecz na połowie przeciwnika: 28,6 (67% celności)
Długie podania na mecz: 4,5 (61% celności)
Celne dośrodkowania na mecz: 2,0 (27% celności)
Udane dryblingi na mecz: 3,4 (67%)
Łączna ilość wygranych pojedynków na mecz: 8,2 (60%)
Utracone posiadanie na mecz: 22,3
Faule na mecz: 0,9
Faulowany na mecz: 3,5
Żółte kartki: 3
Dwie żółte kartki prowadzące do czerwonej: 1
Czerwone kartki: 2

Sezonowa heatmapa de Paula. (Fot. SofaScore.com)

Napastnik sezonu: Romelu Lukaku (Inter)

Tutaj, jako autor cyklu, pozwalam sobie na mały wyjątek. No, może nie taki mały, z racji na osobę będącą beneficjentem owego nagięcia prawnego. Otóż najlepszym napastnikiem sezonu 2020/21 musi zostać Romelu Lukaku, bez dwóch zdań. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Chociaż Belg 7 razy w trakcie trwania „StatItalii” uzyskał miano MVP, a więcej takich wyróżnień wśród snajperów mieli Cristiano Ronaldo czy Dušan Vlahović (po 9), to jego wpływ na grę Interu i w końcowym rozrachunku zdobycie scudetto był przepotężny. Musimy też wziąć pod rozwagę fakt, iż początek serii przypadł na 7. kolejkę, a w pierwszych pięciu „Big Rom” strzelił 5 goli, w związku z czym kilka tytułów MVP przeszło mu koło nosa.

24 trafienia i 9 asyst, a więc bezpośredni udział przy 33 golach z 89 strzelonych przez „Nerazzurrich” w minionym sezonie Serie A (37% bramek całej drużyny). Lukaku był w kampanii 2020/21 nieokiełznaną i bezlitosną bestią, która osiągnęła swój cel. Dała mediolańczykom upragnione mistrzostwo, 19. w ich historii, czym walnie przyczyniła się do detronizacji Juventusu.

Romelu Lukaku - napastnik sezonu 2020/21 Serie A według cyklu „StatItalia”

Średnia ocen z całego sezonu według SofaScore: 7,32
Średnia ocen z całego sezonu według WhoScored: 7,47
Rozegrane mecze w Serie A w sezonie 2020/21: 36
Minuty na boisku: 2888
Gole: 24
Asysty: 9
Częstotliwość trafień: 120 minut
Gole na mecz: 0,7
Strzały na mecz: 2,7
Strzały celne na mecz: 1,3
Rzuty karne: 6/6 (100%)
Gole głową: 1
Gole lewą nogą: 16
Gole prawą nogą: 6
Kontakty z piłką na mecz: 35,4
Stworzone okazje: 10
Kluczowe podania na mecz: 1,4
Podania celne na mecz: 14,8 (73% celności)
Podania na mecz na własnej połowie: 4,0 (83% celności)
Podania na mecz na połowie przeciwnika: 10,9% (68% celności)
Udane dryblingi na mecz: 1,5 (57%)
Łączna ilość wygranych pojedynków na mecz: 4,4 (46%)
Utracone posiadanie na mecz: 11,6
Faule na mecz: 0,9
Faulowany na mecz: 1,3
Spalone na mecz: 0,5
Żółte kartki: 4
Dwie żółte kartki prowadzące do czerwonej: 0
Czerwone kartki: 0

Sezonowa heatmapa Lukaku. (Fot. SofaScore.com)

Wszystko, co dobre...

Szybko się kończy. To kolejne nad wyraz mądre i znajdujące swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości polskie porzekadło. Tak też, po dokładnym statystycznym podsumowaniu sezonu 2020/21 w Serie A, kończy się nasza wspólna przygoda z cyklem „StatItalia”. Z całego serca dziękuję każdemu, kto przeczytał choć kilka zdań którejkolwiek z 32 (ze „StatItalią PLUS” włącznie) odsłon tej statystycznej serii. Dla mnie cotygodniowe zagłębianie się w morze statystyk było wielką przyjemnością i wspaniałą przygodą.

Dziś przychodzi nam się ze „StatItalią” rozstać. Nie wiem, czy na dłużej, czy tylko na czas międzysezonowej przerwy. Nie chciałbym się żegnać, dlatego wolę napisać: „Do zobaczenia”. Niestety nie jestem również w stanie w tym momencie konkretnie stwierdzić, jaka będzie przyszłość cyklu. Czy powróci on w takiej samej bądź w innej formie. Być może Wy pomożecie mi podjąć decyzję? Być może dostanę od Was, czytelników serii (żywię gorącą nadzieję, że takowi w ogóle istnieją), sygnał, że naprawdę chcecie, by „StatItalia” miała swoją kontynuację w kolejnej kampanii? Kto wie? Jeśli tak by się stało, dopisywanie dalszych statystycznych analiz po każdej kolejce już w nowych rozgrywkach byłoby moim pięknym zobowiązaniem wobec Was. Nawet bardzo pięknym. Ale jak to wszystko się ułoży - czas pokaże.

Nie przedłużając tego mojego chyba i tak już nieco przydługiego wywodu - kończę. A kończąc, raz jeszcze składam serdeczne podziękowania na Wasze ręce. Za to, że byliście ze mną i ze „StatItalią” od 7. aż do 38. kolejki i podsumowania sezonu 2020/21 włoskiej Serie A. Grazie Amici!

Arrivederci!

Jakub Glibowski

Widzę świat w bieli⚪️ oraz czerwieni i czerni🔴⚫️. Calcio. La Liga. Zlatan Ibrahimović. Sergio Ramos. Wyznaję kult "Joga Bonito". Dobry film, dobra książka. Felieton, komentarz, dyskusja.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.