Koniec trenerskiej kariery legendy. Alberto De Rossi zmienia stanowisko

Primavera cze 07, 2022

W zeszłym tygodniu Alberto De Rossi po raz ostatni zasiadł na ławce trenerskiej Primavery Romy. Legendarny trener mógł opuścić stanowisko jako mistrz Włoch, jednak Giallorossi przegrali po dogrywce z Interem 1:2. Alberto De Rossi zostaje w Romie jako szef rozwoju trenerów młodzieży.

Alberto De Rossi jest legendą Romy, choć wielu obserwatorów calcio może go nie kojarzyć. Alberto jest profesjonalistą, którego skóra ma kolor żółto-czerwony. To dzięki niemu do klubowej akademii dołączył jego syn, późniejszy mistrz świata, Daniele. De Rossi senior pracował po cichu i nie potrzebował specjalnego rozgłosu. Jego metody działały i sprawiały, że kolejni młodzi piłkarze otrzymywali szansę debiutów w pierwszej drużynie.

Związek Alberto De Rossiego z Romą trwa nieprzerwanie od 29 lat. Wszystko zaczęło się na… plaży w rodzinnym mieście, Ostii w 1993 roku. Alberto nie odebrał telefonu od Bruno Contiego, ponieważ kąpał się wówczas w morzu. Contiemu zależało na czasie. Dotychczasowy trener Romy U-10 niespodziewanie opuścił klub i trzeba było szybko znaleźć zastępcę. Alberto De Rossi zareagował na tę propozycję bardzo entuzjastycznie i bez zawahania się zgodził. Rok później do klubu dołączył 11-letni Daniele De Rossi, który dwa lata wcześniej jeszcze nie czuł się gotowy na opuszczenie rodzinnego klubu Ostiamare. Daniele był o rok starszy od piłkarzy z zespołu prowadzonego przez ojca. Nigdy nie był więc jego podopiecznym. Alberto De Rossi pracował z rocznikiem 1984, w którym występował chociażby Alberto Aquilani.

Alberto De Rossi również był piłkarzem, choć takiej kariery jak Daniele nie zrobił.

Alberto De Rossi trenerem najstarszego zespołu młodzieżowego Romy został w 2003 roku. Prowadził zespół nieprzerwanie przez 19 lat. W tym czasie jego drużyna rozegrała aż 740 meczów, co przełożyło się na 7 trofeów – trzy mistrzostwa Włoch, dwa puchary Włoch i dwa superpuchary Włoch. Jeden z włoskich dziennikarzy nazwał go Alexem Fergusonem sektora młodzieżowego. Żeby dobrze zobrazować sytuację wystarczy powiedzieć, że podczas jego kadencji, w pierwszej drużynie Romy doszło do 17 zmian trenerów. Alberto nigdy nie został trenerem głównego zespołu, nawet tymczasowo.

Na początku kwietnia na łamach Calcio Merito pojawił się wywiad z Wiktorem Pleśnierowiczem, byłym piłkarzem Primavery Romy, który miał przyjemność pracować z Alberto De Rossim.

–  Generalnie jest to bardzo dobra i życzliwa osoba. Poza treningami był cały czas uśmiechnięty, żartował z nami, skracał dystans. Na treningach wiadomo, że kiedy przychodziła praca, to pracowaliśmy ciężko i wtedy nie było czasu na żarty, ale jako trenera oceniam go bardzo dobrze. Czuć było, że zna tę ligę, potrafił nas ustawić i trenował typowo pod zwycięstwa. Legenda sektora młodzieżowego i całego klubu – mówił Pleśnierowicz.

Wiktor Pleśnierowicz: Wciąż puszczam sobie przyśpiewki kibiców Romy
Wiktor Pleśnierowicz przez rok grał w Primaverze Romy. 21-latek opowiedział o swoim pobycie w Wiecznym Mieście.

Myśląc o największych talentach Primavery Romy z ostatnich lat od razu na myśl przychodzą dwaj kapitanowie Alessandro Florenzi oraz Lorenzo Pellegrini. Ciekawych nazwisk „wyprodukowanych” przez Giallorossich było jednak zdecydowanie więcej.

Oto lista piłkarzy, którzy zadebiutowali w pierwszej drużynie od początku kadencji Alberto De Rossiego, opracowana przez Sky Sports:

2003/04: Akande Ajide, Alessio Cerci, Daniele Corvia, Raffaele De Martino, Gianluca Galasso, Adewale Wahab, Carlo Zotti

2004/05: Andrea Briotti, Gianluca Curci, Leandro Greco, Massimiliano Marsili, Aleandro Rosi, Giuseppe Scurto, Valerio Virga

2005/06: Andrea Giacomini, Stefano Okaka

2007/08: Claudio Della Penna

2008/09: Alessandro Crescenzi, Marco D’Alessandro, Adrian Stoian

2009/10: Stefano Pettinari, Filippo Scardina

2010/11: Gianluca Caprari, Alessandro Florenzi

2011/12: Giammario Piscitella, Gadji Tallo, Valerio Verre, Federico Viviani

2012/13: Alessio Romagnoli, Nico Lopez

2013/14: Luca Mazzitelli, Federico Ricci

2014/15: Lorenzo Pellegrini, Michele Somma, Daniele Verde

2015/16: Lorenzo Di Livio, Umar Sadiq, Edoardo Soleri, Marco Tumminello

2016/17: Riccardo Marchizza

2017/18: Mirko Antonucci, Elio Capradossi

2018/19: Zan Celar, Luca Pellegrini, Alessio Riccardi

2019/20: Riccardo Calafiori

2020/21: Pietro Boer, Nicola Zalewski, Ebrima Darboe, Tommaso Milanese, Edoardo Bove, Filippo Tripi, Mory Bamba

2021/22: Filippo Missori, Dimitrios Keramitsis, Cristian Volpato, Felix Afena-Gyan

O możliwym odejściu Alberto De Rossiego w Rzymie rozmawiano już od jakiegoś czasu. Dla Romy ta decyzja nie powinna być zaskoczeniem. Giallorossi mogli spokojnie wybrać nowego trenera.

Romantycznym rozwiązaniem byłoby oddanie zespołu w ręce Daniele. Młodszy De Rossi po zakończeniu kariery rozpoczął kursy trenerskie. Niedawno ukończył kurs UEFA A, który pozwala mu prowadzić wszystkie drużyny młodzieżowe i kobiece oraz męskie zespoły na poziomie maksymalnie Serie C. Obok Alessandro del Piero osiągnął najlepszy wynik w grupie, do której należeli też z Gianluca Curci, Christiano Vieri, Alessandro Matri, Ignazio Abate, Riccardo Montolivo, Giampaolo Pazzini czy David Pizarro. By pracować w roli pierwszego trenera na dwóch najwyższych poziomach, musi ukończyć kurs UEFA Pro. W tym momencie mógłby zostać jedynie asystentem. Wydaje się, że celem Daniele jest właśnie praca w seniorach. Legendarny numer 16 Giallorossich był też częścią sztabu Roberto Manciniego, gdy Włosi wygrali mistrzostwa Europy.

Nie będzie zatem zmiany rodzinnej. Nowym trenerem Primavery Romy został Federico Guidi. Z zespołami młodzieżowymi jest on związany od 1998 roku. Zaczynał w Empoli, a po sześciu latach przeniósł się do Fiorentiny, gdzie spędził aż 13 lat. W ostatnim roku doprowadził Violę do finałowego meczu o mistrzostwo Włoch, jednak przegrał z Interem. Prowadził reprezentacje Włoch U-20 i U-19. W 2019 roku sprawdził się w piłce seniorskiej. Przez ostatnie trzy lata zwiedził trzy kluby – Gubbio, Casertanę, a w poprzednim sezonie był trenerem Teramo, które skończyło rozgrywki Serie C na 15. miejscu.

Marcin Ostrowski

Pasjonat włoskiej piłki. Kibic Romy. Fanatyk unikatowych piłkarzy. Nicola Zalewski, Paulo Dybala & Radja Nainggolan hype train

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.