Cagliari walczy o pozostanie w Serie A

Cagliari kwi 30, 2022

Cagliari toczy walkę o życie i pozostanie w Serie A. Tylko od nich zależy czy pozostaną we włoskiej elicie. Póki co od nich, bo ewentualna porażka w najbliższym meczu może sprawić, że ekipy ze strefy spadkowej dogonią Sardyńczyków. Do końca pozostały cztery kolejki i w każdej z nich Cagliari musi walczyć do ostatniej minuty…


Walka do ostatniej minuty to jest coś z czym podopieczni Waltera Mazzarriego mieli problem. Wystarczy wrócić pamięcią do spotkania z Genoą i będziemy wiedzieli o co chodzi. Porażka z “Gryfonami” po bramce w 89 minucie jasno pokazuje w jakim miejscu mentalnie i sportowo są zawodnicy z Sardynii.

Jak uzdrowić Cagliari?

Cagliari jest w sytuacji w której musi zacisnąć zęby i w każdym spotkaniu grać tak jakby od tego zależało wszystko. W sumie tak jest. Mają zaledwie dwa punkty przewagi nad strefą spadkową. Jednak na ten moment poza swoją postawą - zaledwie jedno zwycięstwo w 7 ostatnich spotkaniach - największym problemem może okazać się dyspozycja Salernitany i Genoi. Zwłaszcza ci pierwsi pokazują, że mogą być w stanie napisać piękną historię. W trzech ostatnich spotkaniach podopieczni Davide Nicoli zdobyli komplet punktów.

“Wyspiarze” muszą zmienić swoje nastawienie mentalne, co nie będzie łatwe. Muszą walczyć o każdy centymetr kwadratowy boiska, a wtedy być może utrzymanie będzie realne. Drugi punkt to odważniejsza gra. Tego zdecydowanie zabrakło w spotkaniu chociażby z Genoą w ostatniej kolejce. Brakuje tam pomysłu na grę, a szkoleniowiec Cagliari ustawia swoich zawodników tak by ci nie stracili wielu bramek. Na tym etapie to może okazać się zgubne. O opinię w temacie Cagliari poprosiliśmy dziennikarza z Sardynii Alessio Carię:

Osobiście wierzę, że Cagliari ma swoją przyszłość we własnych rękach. Zmierzy się dziś z Veroną przed swoimi fanami i musi wygrać. Następnie Cagliari zagra z Salernitaną w swego rodzaju „playoffie”, zanim zmierzy się z Interem i Venezią. Zespół ma konkretną szansę na pozostanie w Serie A, ale wszystko zależy od nich.

Sardyńczycy muszą postawić wszystko na jedną kartę. Zagrać odważnie, z determinacją, z głodem bramek. Nie mogą grać jedynie długich piłek na napastników. Zwłaszcza, że Keitę Balde ciężko takim nazwać. Mają w swoim składzie kilku zawodników, którzy powinni znacznie lepiej prezentować się w tym sezonie i jednego, który jeszcze w jakiś sposób ratuje wizerunek tego klubu…

W Joao Pedro nadzieja

Tym zawodnikiem jest oczywiście naturalizowany Włoch - Joao Pedro. To człowiek, który dzieli i rządzi w ekipie Cagliari. W tym sezonie rozegrał wszystkie spotkanie jakie były możliwe w Serie A. 33 spotkania od pierwszej do ostatniej minuty. Totalny dominator jeżeli chodzi o drużynę z wyspy. Jest najlepszym strzelcem Cagliari z 12-oma bramkami na koncie. Do tego dorzucił 4 asysty.

Jednak Joao Pedro jest w tej drużynie osamotniony. Reszta zawodników nie dojeżdża. Nie jest w stanie mu w jakikolwiek sposób pomóc w walce o utrzymanie Cagliari na powierzchni. Nie ma chyba wątpliwości, że to od 30-latka zależy w głównej mierze to czy Sardyńczycy pozostaną we włoskiej elicie. Jego podania i strzały robią największą krzywdę rywalom. Musi mieć tylko okazje.

Gra w defensywie

To od początku tego sezonu jeden z większych problemów drużyny z Sardynii. W obecnych rozgrywkach próbowano już chyba wszystkiego i tak naprawdę nic nie działa. Cagliari straciło 62 bramki i jest to drugi (ex aequo z Empoli) wynik w lidze. Bardziej dziurawy blok defensywny ma jedynie Salernitana, ale… Drużyna z Salerno jak już pisaliśmy wzięła się za walkę o utrzymanie i ostatnio nawet jeśli tracą bramki to wygrywają spotkania. W tym sezonie podopieczni Waltera Mazzarriego jedynie dwukrotnie zachowali czyste konto. Przeciwko Sassuolo w przedostatniej kolejce, kiedy to wygrali 1:0, a także w meczu przeciwko Hellasowi Werona, w którym padł remis 0:0. Zatrważająca statystyka, ale mówiąca wszystko o obecnym sezonie ekipy z Sardynii.

Straconych bramek byłoby zapewne więcej, gdyby nie Alessio Cragno, który momentami dwoi się i troi w bramce Cagliari. Koledzy grający przed nim w każdym spotkaniu zapewniają mu sporo atrakcji i okazji do wykazania się. O genezę problemów Cagliari w defensywie, ale również w ogólnej postawie drużyny poprosiliśmy po raz kolejny Alessio Carię:

Myślę, że w ostatnich latach błędy były zawsze takie same. Trochę trudności w podejściu do meczów, trochę problemów związanych z rynkiem transferowym i sporo błędów w defensywie. W minionym sezonie Cagliari zdołało pozostać w Serie A dzięki niesamowitej gonitwie końcowej, ale wygląda na to, że zespół nie nauczył się na błędach. Jednym z głównych problemów tego roku jest to, że Cagliari nie odniosło żadnych zwycięstw w meczach z trzema ostatnimi zespołami ligi. Fakt związany z mentalnym podejściem w tak ważnych meczach, jakie widzieliśmy w ostatnim meczu z Genuą.

Alessio zwraca uwagę na brak swoistej determinacji, by wygrywać spotkania w których teoretycznie Cagliari jest faworytem. Nie jest tych meczów wiele. Może 3, góra 4, ale Sardyńczycy nie są w stanie w tych spotkaniach pokazać swojej dominacji.

***

Pierwszym z czterech najważniejszych spotkań Cagliari w tym sezonie będzie mecz przeciwko Hellasowi Werona. W pierwszej rundzie mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Teraz stawka jest znacznie wyższa. “Isolani” potrzebują kompletu punktów, żeby zostawić za sobą Genoę i Salernitanę. Ci pierwsi zmierzą się w tej kolejce z Sampdorią w derbach Ligurii. Ewentualna wygrana Cagliari nad Hellasem i porażka Sampdorii w derbach może sprawić, że podopieczni Mazzarriego awansują na 16.miejsce w tabeli.

Jednak, by tak się stało to trio Carboni - Lovato - Altare musi zatrzymać trio Simeone - Caprari - Barak, a to nie będzie najłatwiejsze zadanie. Każdy z tej drugiej trójki jest w stanie w pojedynkę rozstrzygnąć spotkanie. Zwłaszcza z tak słabym rywalem jakim w ostatnim czasie są Sardyńczycy. Nie ulega jednak wątpliwości, że czeka nas niezwykle ciekawe spotkanie.


Claudio Mutka

Pasjonat włoskiej piłki. W połowie Polak, a w połowie Włoch z Sardynii

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.