Viola na ratunek Sardyńczykom

Cagliari lip 02, 2022

Nicolas Viola wzmacnia Cagliari Calcio przed rozpoczęciem nowego sezonu w Serie B. Spadkowicz z Sardynii jest w ostatnim czasie niczym sklep spożywczy podczas apokalipsy. Piłkarze są stamtąd po prostu wyrywani. Viola ma “dorzucić” doświadczenie do odmłodzonej ekipy “Isolanich”. Na Sardynii ma spędzić najbliższe dwa lata.


Sardyńczycy po spadku do drugiej ligi są w trakcie transformacji. Odeszło kilku ważnych zawodników, jak choćby Alessio Cragno czy Andrea Carboni - obaj do AC Monzy. Kilku kolejnych najprawdopodobniej odejdzie. Mówi się o możliwym odejściu Marko Roga i Razvana Marina. Obaj zawodnicy to nominalni środkowi pomocnicy. To właśnie w miejsce któregoś z nich ma wejść Nicolas Viola.


Włoski pomocnik to były reprezentant włoskich młodzieżówek, który chyba jednak nigdy nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Jednak w Cagliari Calcio może być zupełnie inaczej. Viola to zawodnik, który ma za sobą grę w Serie A i Serie B. 32 - latek na drugim poziomie włoskich rozgrywek rozegrał w sumie 248 spotkań. Spora liczba występów. Do tego zdobył 37 bramek i 39 asyst.

Jednak ostatniego sezonu nie może zaliczyć do udanych. W barwach Bologni rozegrał zaledwie sześć spotkań. Większość sezonu nie łapał się nawet do kadry meczowej. Doświadczony pomocnik jest, więc zawodnikiem, który potrzebuje odbudowy. Na Sardynii nie powinien mieć raczej problemu z regularną grą.

O opinię na temat Violi poprosiliśmy Alessio Carię - dziennikarza z Sardynii:

Jest dobrym piłkarzem. Niestety, w ostatnim sezonie zagrał jedynie kilkukrotnie. Najlepszy czas miał w Benevento i uważam, że może być dobrym wzmocnieniem dla Cagliari przez wzgląd na jego doświadczenie.

Rzeczywiście, okres gry dla “Czarownic” z Benevento to dla niego najlepszy czas. Z Benevento wywalczył awans do Serie A. W sezonie 2019/2020 rozegrał 27 spotkań w Serie B i zdobył 9 bramek. Po promocji do najwyższej ligi Viola rozegrał 17 spotkań dla Benevento i zdobył 5 bramek. Wielokrotnie też wychodził na boisko w roli kapitana drużyny.

Kontuzje

Jednym z największych problemów Nicolasa Violi są urazy. Tych w ostatnich sezonach miał sporo. Grając w Benevento w sezonie 2019/2020 opuścił 11 spotkań z powodu różnego rodzaju kontuzji. Podobnie było po przejściu do Bolonii. Niewykluczone, że to właśnie kontuzje na początku jego przygody z bolońskim zespołem przeszkodziły mu w rozegraniu większej ilości minut w dalszej części sezonu.

Ostatni sezon, który rozegrał w pełni to 2018/2019. Wtedy to nie doznał żadnego urazu czy kontuzji. Potem pojawiły się problemy zdrowotne.

Wszechstronność

Nicolas Viola jest niezwykle wszechstronnym zawodnikiem. Może grać jako kreator czy też playmaker, ale również jako mezzala. Jego głównym atutem jest świetna technika i boiskowa inteligencja. Ponadto Viola dużo widzi na boisku. Włoski pomocnik dysponuje również niemal idealnie ułożoną stopą, dzięki czemu rzuty wolne w jego wykonaniu często zamieniają się na zdobyte gole. Wreszcie to zawodnik, który nie boi się wejść w pole karne z piłką przy nodze czy uderzyć z dystansu. Doskonale było to widoczne zwłaszcza podczas jego gry dla Benevento. To tam popisał się strzałem z rzutu wolnego niemal z połowy boiska. Na papierze Cagliari zyskuje całkiem dobrego i doświadczonego zawodnika jak na poziom Serie B.

***

Dla kibiców Cagliari nadeszły ciężkie czasy, ale Nicolas Viola przy odrobinie szczęścia może być tym który pomoże Sardyńczykom w szybkim awansie. Warunków jest kilka. Przede wszystkim włoskiego pomocnika muszą omijać wszelkiego rodzaju kontuzje. Jeżeli będzie zdrowy to mamy niemal pewność kilku bramek czy asyst ze strony Violi. Doświadczony pomocnik może być kimś przy kim młodzi zawodnicy “Isolanich” będą nabierać boiskowej ogłady. Być może będzie kamieniem węgielnym pod budowę nowego, lepszego Cagliari.Claudio Mutka

Pasjonat włoskiej piłki. W połowie Polak, a w połowie Włoch z Sardynii

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.