Zagraniczni inwestorzy w klubach z Italii to temat, który w ostatnich latach zebrał wiele materiału poglądowego. Za sterami klubów w Italii urzędowały takie ananasy jak Erick Thorir czy Yonghong Li. Dziś przysiądziemy do aktualnych amerykańskich wpływów we Włoszech, a jest ich sporo.
Stephen Pagliuca, Atalanta
55 procent udziałów przejęli inwestorzy amerykańscy ze Stephenem Pagliucą na czele. Inwestor o bardzo włoskim piłkarskim nazwisku jest współwłaścicielem i partnerem zarządzającym legendarnego klubu NBA, Boston Celtics. Współpracuje z nimi od września 2002 roku, a sam jest dyrektorem zarządzającym w Bain Capital - od 1989 roku. Ukończył (jako jeden z dwóch w tym zestawieniu) Harvard.
Bain Capital to fundusz, który inwestuje od mediów po prywatną opiekę zdrowotną, od sieci fast foodów po nowe technologie (do niedawna Bain miało udziały w Burger King).
O opinię na temat Pagliuki zapytałem fana ligi tureckiej, a prywatnie sympatyka San Antonio Spurs, Dawida Stokłosińskiego
"Przejął on Celtics w momencie kryzysu, ale to właśnie za jego kadencji stworzono SuperTeam - w skład którego weszli Kevin Garnett, Paul Pierce i Ray Allen. Później sprzedał ich w idealnym momencie, a zastąpił ich tak, że po jakimś czasie zespół był w stanie dotrzeć do finału konferencji. Chwilowo jednak Celtics musieli swoje odcierpieć. Tutaj wyszedł jego brak strachu przed realizacją długoterminowego projektu. Przez lata dał się poznać jako człowiek mający duże zaufanie do trenera Stevensa oraz to, że biznes przekłada ponad sentyment. Trzeba jednak wziąć to wszystko przez sito, gdyż jak wiadomo - sport amerykański jest specyficzny i znacznie różni się od europejskiego. Dobrym przykładem jest tutaj Stan Kroenke, który posiada Arsenal i zespół w NFL - sukcesy odnosi jednak tylko w Stanach "
Gasperini gwarantuje projektowi w Bergamo ciągłość, która cały czas powoduje, że Atalanta w parze z rodziną Percassi utrzymuje się z przodu ligi i odnosi najlepsze wyniki w swojej historii.
Jak wysoko może ich wznieść Pagliuca z grupą inwestorów? Z tego co wiadomo - do grona nowych inwestorów należą czołowi profesjonaliści z dużym doświadczeniem w branży piłkarskiej i sportowej. Również z tego powodu partnerstwo ma na celu wzmocnienie firmy i zespołu, aby osiągnąć dalszą poprawę wyników sportowych i ekonomicznych - oprócz znaczących - osiągniętych do tej pory.
W skrócie - Atalanta i Pagliuca mają podstawy do tego, by zrealizować coś o czym marzy się w tym pięknym lombardzkim mieście - trofeach. Niedawno w Coppa Italia było blisko wygranej - dwukrotni finaliści w ostatnich 3 latach (2019 i 2021) mają spore szansę, by wkrótce powoli zapełniać bardzo zakurzoną już gablotę. Ich jedyne trofeum to Coppa Italia 1963.
Robert Platek, Spezia
Jankes oficjalnie przejął klub z La Spezii 11 lutego 2021 roku, kosztowało go to 40 milionów euro. W tym roku 58-latek to ogółem postać zagadkowa. Od 2002 roku to członek MSD Capital, prywatnego funduszu inwestycyjnego zarządzającego fortuną Michaela Della, który finansował pożyczkę dla Alana Pace'a na przejęcie Burnley. Jego majątek szacuje się na 2 miliardy dolarów.
Pochodzi on z Arlington w Wirginii, a mieszka w Nowym Jorku. Kiedyś był bliski przejęcia Sunderlandu, łączono go także z Udinese. Biznesmen ze Stanów skupił się jednak na klubie z Ligurii. Jego ambicją jest stworzenie coś na zasadzie City Football Group - swoją własną siatkę klubów. Obok Spezii posiada on portugalskiego drugoligowca - Casa Pia, a także duński klub Sonderjyske. W klubie z Portugalii swego czasu grał Donald Djousse, ex piłkarz Pogoni Szczecin, a także brat piłkarza Barcelony, Ansu Fatiego.
Plotkowało się swego czasu o tym, że kolejnym klubem, który chce dołożyć do prywatnego portfolio jest klub z ligi belgijskiej. Prywatnie Platek to miłośnik Włoch - ma żonę i dwójkę dzieci.
777 Partners, Genoa
Firma inwestycyjna z Miami założona w 2015 roku przejęła najstarszy włoski klub na jesieni 2021 roku. Genoa vs Hellas to pierwszy mecz za ich kadencji i było to iście amerykańskie show, a jak dodamy do tego, że Mattia Destro strzelił jedną z bramek mając butelkę wody w ręce (!) to można powiedzieć, że zadebiutowali oni jako właściciele w iście amerykańskim stylu.
Mają oni dość ciekawe spojrzenie na futbol - dali oni szansę Andrijowi Szewczence, teraz po fiasku z Ukraińcem w kwestii wyników sportowych, zatrudnili oni Alexandra Blessina. Niemca, pracującego 8 lat w juniorach RB Lipsk, którego wykupili z belgijskiego Oostende, wpłacając błyskawicznie klauzulę w jego kontrakcie (Blessin był piąty w Belgii z tym klubem).
Nie zamykają się oni jedynie na Genoę, mówi się, że są zainteresowani przejęciem Vasco da Gama, a także Red Star - francuskiego klubu z Paryża, założonego przez inicjatora rozgrywek o Puchar Świata w piłce nożnej - Julesa Rimeta.
Duncan Niederauer, Venezia
Niederauer to prawdziwa gruba ryba w tym gronie. Przez rok prezydent i dyrektor generalny Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, największej giełdy papierów wartościowych na świecie. W tym roku 62-latek przejął całkowicie klub w 2020 roku, cztery lata po jego całkowitym odrodzeniu, w którym jako jeden z przedsiębiorców sam pomagał.
Rezydujący w New Jersey biznesmen to człowiek, który przez 15 lat pracował w Goldman Sachs, jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Można by rzec, że Niederhauer wie gdzie się zakręcić - czyżby planował wznieść niedługo Venezię na sam szczyt?
Póki co Amerykanin wykonuje świetną robotę w Italii. Sam mówi, że jest osobą, która szybko się uczy. Od całkowitego przejęcia klubu do awansu do Serie A klubu z Pierluigi Penzo minęło mniej niż półtora roku.
Planem Niederauera jest, aby prowadzić klub jako zrównoważone komercyjnie przedsiębiorstwo. Venezia ma plan finansowy, którego przestrzega i taki jest główny cel jego rządów. Dlaczego? Ze względu na to, że w świecie piłki wydaje się dużo i plany gospodarcze często zawodzą - parafrazując samego Niederauera.
Samymi koszulkami klub przykuł ogromne rzesze fanów, choć trzeba przyznać, że stylistycznie topowe trykoty klubu z Wenecji to nic nowego - warto dodać, że zwykle dzień lub dwa po informacji o nowej partii koszulek potrafi ich już nie być w sklepie klubowym w internecie. To pokazuje, jakim zainteresowaniem cieszą się koszulki, z których pewne procenty zarobku idą na np. ochronę weneckiej laguny (ogółem na dziedzictwo naturalne miasta). Pierwsze wpisy dotyczące koszulki domowej Venezii w sezonie 2021/22 to aż 31 tysięcy reakcji na portalu Twitter.
Kyle Krause, Parma
Biznesmen ze stanu Iowa, przejął lata temu po ojcu rodzinny biznes - Kum&Go. Jego klub na włoskiej ziemi to Parma, którą nabył we wrześniu 2020 roku. Przyskarbił sobie dużą sympatię wśród fanów klubu, jednak w ostatnim czasie klub przypomina włoską odmianę bałaganu, który jest obecny w warszawskiej Legii - nie ma żadnego planu, transfery nie są robione takie jakich potrzeba, w tabeli też jest źle.
W Parmie rozpoczął od błyskawicznej zmiany trenera - D'Aversę zastąpił Fabio Liverani, później zamienili się oni rolami i w brzydkim stylu klub spadł do Serie B. Jednak warto tu podkreślić, że przez półtora roku (stan na 19 lutego 2022) Parma Krausego ma już czwartego trenera - Beppe Iachiniego. Pan czapka w trakcie sezonu 21/22 zastąpił debiutującego w roli trenera w seniorskiej piłce - Enzo Marescę.
Krause bardzo angażuje się w życie klubowe, choć lubi podkreślać w klubie amerykański sznyt - przygodę z Parmą rozpoczął od twitterowego filmiku z zerwaniem z laptopa herbu Juventusu i naklejeniem herbu właściwej drużyny. Jeden z transferów, konkretnie Juana Brunetty, negocjował będąc na Grenlandii.
James Horncastle z The Athletic przyznał w swoim wywiadzie dla portalu, że Krause mimo wieczornej pory ich rozmowy "miał w sobie tyle energii, jakby dopiero wstał". To dużo mówi o biznesmenie z Iowy. Krause przyznał nawet, że nie spodziewał się tego, że Parma jako miasto tak żyje futbolem - decyzję o zakupie pomogli mu podjąć Rocco Commisso i Joey Saputo. Syn Kyle'a, Oliver Krause, pracował niegdyś jako skaut w Orlando Magic, a drugi z synów, Tanner, od niedawna przejął po swoim ojcu Kum&Go.
Matt Rizzetta, Campobasso oraz Ascoli
Amerykanin z włoskimi korzeniami to właściciel i założyciel funduszu North Six Group. Urodzony w grudniu 1982 roku, jest od 2020 roku właścicielem aktualnego beniaminka Serie C, Campobasso, ekipy z mało znanego i medialnego regionu Molise. Matt za 10 lat widzi drużynę stamtąd właśnie w Serie A - zdradził takie ambicje za pośrednictwem wywiadu dla Italian Football TV.
Jego korzenie sięgają znanego w calcio miasta Foggia, jego małżonka pochodzi z Kalabrii. Przyznał, że chciałby być dla regionu Molise kimś w rodzaju Rocco Commisso.
We wrześniu 2021 roku przejął także drugoligowe Ascoli, jednak jest to pakiet mniejszościowy, bo 31 procent. Tam jego celem jest Serie A - nie jest do tego daleko, bo klub kręci się w okolicach miejsc barażowych o awans.
Elliott Management, AC Milan
Amerykański fundusz hedgingowy przejął Rossonerich w lipcu 2018 roku. Nabyli oni 99.93 procent udziałów. Ich celem od początku było to, aby klub z via Aldo Rossi przede wszystkim miał płynność finansową, a także by sprzedać klub po zbudowaniu nowego stadionu. Plany ze sprzedażą trzeba jednak odłożyć, ze względu na pandemię koronawirusa.
Klub dzięki Elliottowi jednak powoli wraca na szczyt. W letnim mercato 2021, Milan wydał najwięcej z włoskich klubów. Firma w przeszłości inwestowała w akcje takich firm jak Twitter, Telecom Italia, Samsung czy Pernot Ricard.
Alexander Knaster, Pisa Calcio
Urodzony w ZSRR, od 1975 roku przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się obywatelem amerykańskim . W 2009 roku przyjął obywatelstwo brytyjskie. Człowiek o którym Polska usłyszała w chwili plotek transferowych na linii Adam Buksa - Pisa. Ukończył Harvard, w 1995 rok został CEO rosyjskiego oddziału Credit Suisse. Rozwój kariery zawdzięcza Michaiłowi Klimanowi - przyjacielowi Władimira Putina, oligarsze, który jest bliskim człowiekiem Kremla. Na przełomie wieków zaczął pracę w Alfa Bank, jednym z największych banków bloku wschodniego.
W styczniu 2021, kupił Pisę za 12 mln euro, przejmując 75 procent udziałów klubu.
Rocco Commisso, Fiorentina
Amerykanin, który przejął Violę w czerwcu 2019 roku, rozpoczynał karierę w biznesie jako pracownik w niestety doskonale znanej nam obecnie firmie Pfizer. Wskrzesił on New York Cosmos, ma duży zapał do inwestycji we Florencji, jednak zderzenie z włoską biurokracją to jak walka z betonem. W roku przejęcia Violi, Mediacom, firma Rocco, zanotowała przychód rzędu 2 miliardów dolarów. Od pewnego czasu Commisso robi bardzo dobre transfery i dość szybko uczy się futbolu. Fiorentina w końcu jest znów blisko europejskich pucharów, do których kwalifikowała się przez wiele lat w swojej historii.
Dan Friedkin, AS Roma
Od września 2020 roku kolejnym właścicielem Romy zza oceanu jest Teksańczyk, miłośnik lotnictwa, który sprzedawał w Teksasie auta marki Toyota. Dlaczego właśnie ta marka? Przekonał do tego jego ojca słynny Caroll Shelby (którego możecie kojarzyć chociażby ze specjalnej wersji Forda Mustanga). Pierwszy model przyprowadzili oni do USA w 1969 roku.
W Romie Friedkinowie (pomaga Danowi syn, Ryan) zaczęli od mocnego uderzenia - zatrudnili bowiem Jose Mourinho. Ruch był to niespodziewany - w chwili ogłoszenia dowiedział się o tym cały świat, nie było w ogóle plotek w sieci na temat tego ruchu. Ten może się na nich jednak odbić czkawką, o czym możecie przeczytać w poniższym artykule Marcina Ostrowskiego.
Joe Tacopina, SPAL
Dnia 13 sierpnia 2021 nowym właścicielem drużyny z Ferrary został znany już na Półwyspie Apenińskim Joe Tacopina. W przeszłości stał on na czele Bolonii oraz AS Romy, do stycznia 2020 miał udziały w Venezii, w 2021 miał przejąć Catanię, pomagał im finansowo, ale finalnie wybrał SPAL. Klub obecnie walczy, aby się utrzymać, jednak Tacopina dokonał iście holywoodzkiego wzmocnienia jak na realia klubu ze Stadio Paolo Mazza - mowa o Giuseppe Rossim, który strzelił już dwa gole dla klubu Amerykanina.